Поврзи се со нас

Гостивар

Вработените на инфективно во Гостивар никако да ги добијат ваучерите што им следуваат

Објавено

на

И по повеќе од половина година, на вработените во инфективното одделение во гостиварската болница не им се дадени платежните картички кои им следуваат со третиот пакет антикризи мерки, како вклучени во борбата против ковид. Владата најави дека наскоро ќе започне да се спроведува петтиот пакет економски мерки за справување со коронакризата, а тимот на инфективно, се уште не ги добиле ваучерите, што се доделуваа лани.

Тие и во октомври преку медиумите реагираа за истиот проблем, напоменувајќи дека доставиле списоци на вработени, поднесувале и приговори, но ефект нема. Сега повторно јавно прашуваат, кога конечно ќе им бидат дадени ветените платежни картички.

„Сакам уште еднаш да потсетам дека ваучерите што требаше да ги добиеме, со по 20% од плата за март и април лани, се уште не сме ги добиле. Има револт кај голем дел од вработените на инфективно, има незадоволство. Не сакаме во овие тешки времиња да одиме со штрајкови, некои порестриктивни мерки, пожелно е надлежните уште еднаш да го разгледаат проблемот, затоа што тие ваучери државата ги вети.“, рече д-р Ратко Наумоски, раководител на инфективното одделение во Гостивар

Конкретен одговор од Владата зошто на вработените на инфективно во Гостивар се уште не им се доделени ваучерите и каде настанат проблемот, не добивме. Во одговорот од владината прес служба се вели:

„Се анализираат причините зошто е дојдено до ваква ситиација и овие здравствени работници не ги добиле платежните картички кои им следуваа со третиот пакет економски мерки за справување со пандемијата. Во меѓувреме се разгледуваат модалитети помошта да им биде исплатена во најскоро време.“

Инфективното одделение во болницата во Гостивар има персонал од 30-тина вработени.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена