Поврзи се со нас

Гостивар

Вработените во Пошта во Гостивар приклучени на генералниот штрајк

Објавено

на

  • Shqip

Утрово во 8 часот почна најавениот генерален штрајк на вработените во националната Пошта, на кој се приклучија и вработените во подружницата во Гостивар. Нивното барање е линеарно зголемување на платите од 3.000 денари.

Поштенските работници се на своите работни места, но не даваат услуги, освен оние кои со закон се определени и не смеат да се прекинат и во услови на штрајк.

„Штрајкот е на ниво на цела држава, органиизран од двата синдикати на Пошта. Барањето е едно, а тоа е покачување на платите. Јас се сложувам со ова барање. 16 години со решение сум во оваа институција и три години со договор на дело и не паметам да имало покачување на платите. До пред некој месец, работниците на шалтер примаа по 16.000 плата, сега со покачувањето на минималецот земаат по 18.000, што навистина е малку, трошоците секој ден растата, а платите стојат во место. Ако некогаш во Пошта имало солидни плати, денес се најниски. Се солидаризирам со работниците, но сега не е време за штрајкови, претрпевме големи финансиски штети од пандемијата, па пропаѓањето на Еуростандард банка и последиците се големи. Сакам да информирам дека според Законот за поштенски услуги должни сме да обезбедиме прием, сортирање и дистрибуција на некои пратки и во овие услови, а тоа опфаќа судски, административни пратки, препорачани пратки за потребите на безбедноста и одбраната.“, појасни Бетим Мехмеди, директор на гостиварската подружница на Пошта.

Подружницата на Пошта во Гостивар има вкупно 104 вработени.

Во меѓувреме течат преговори меѓу синдикалните организации и управата на Пошта. Според последните информации, Управниот одбор им понудил на синдикалните организации од 1 јуни годинава линеарно да се зголемат за 3000 денари платите на 1700 вработени од оперативниот дел (поштари, шалтерски работници и други), а од 1 август покачување со тој износ да добијат и административните службеници во ова акционерско друштво во државна сопственост.

-Откако предлогот ќе биде доставен официјално ќе биде разгледан од синдикалните одбори, ќе изготвиме спогодба и доколку се прифати понудата и се потпише спогодбата штрајкот ќе биде прекинат“, информира претседателот на Синдикатот на Македонска пошта, Боро Велигданов.

Сподели ја веста:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Македонијапред 18 минути

МВР: 47 полициски службеници се повредени на вчерашниот протест

Македонијапред 23 минути

Зголемен интензитетот на сообраќај, нема подолги задржувања на границите

Занимливостипред 12 часа

Некои од најпознатите забранети места на Земјата

Гостиварпред 14 часа

Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

Гостиварпред 16 часа

Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

Гостиварпред 18 часа

Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

Гостиварпред 19 часа

ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

Гостиварпред 19 часа

Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

Гостиварпред 20 часа

Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

Гостиварпред 22 часа

Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

Вестипред 23 часа

Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

Македонијапред 24 часа

Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

Здравје и убавинапред 1 ден

Бананата помага за понизок крвен притисок

Гостиварпред 2 недели

Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

Гостиварпред 2 недели

Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

Гостиварпред 2 недели

Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

Гостиварпред 2 недели

Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

Гостиварпред 2 недели

Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

Гостиварпред 2 недели

Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

Македонијапред 1 недела

За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

Македонијапред 2 недели

Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

Спортпред 2 недели

ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

Гостиварпред 2 недели

Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

Што, како, каде?!пред 2 недели

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Македонијапред 2 недели

Исплата на јунските пензии од вторник

Гостиварпред 3 недели

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 1 месец

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 1 месец

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 2 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 2 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 2 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 2 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 2 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 2 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 3 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Спортпред 3 месеци

2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

Гостиарскипред 3 месеци

Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

Гостиварпред 3 месеци

Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена