fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Вработувања и унапредувања според професионалност, а не по партиска линија – велат од Општина Гостивар

Објавено

на

Изменет и дополнет е Планот за вработувања на Општина Гостивар за оваа година. Наместо првичните 45, бројот на нови вработувања е 58. Нови административци добиваат повеќе сектори и одделенија, а значителен дел од вработувањата се во Противпожарната единица.

Од локалната самоуправа објаснуваат дека потребата за промени произлегла од актуелните состојби со изборите и коронавирусот.

„Планот за вработувања во 2020-та беше усвоен уште од лани, но изборите беа предвидени прво во април, па се случи и пандемијата со ковид, па се сменија состојбите. Мораме да надополниме со работници, особено во противпожарната единица.“, појасни секретарот на општината Назми Јусуфи.

Подготвен е и усвоен и Планот за вработувањата во општината за 2021-ва година. И догодина се дава простор за нови административци, како и за унапредувања. Јусуфи вели дека одлуките ќе се носат строго според професионализамот и стручноста на кадарот.

„Законска обврска ни е до 1 септември да подготвиме План за вработување за идната година и да го доставиме во Министерството за финансии. Сакам да нагласам дека деградирања на работници ќе нема, туку само унапредувања. И тоа не по партиска или национална линија, туку само според професионалноста и извршувањето на работните задачи“, рече секретарот.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Од полноќ нови цени на горивата

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!