Поврзи се со нас

Локални избори 2022

Врапчиште: Шабани освои 41,38% од гласовите, Реџепи 34,58%

Објавено

на

Во Општина Врапчиште во втор круг на Локалните избори влегуваат кандидатите за градоначалник од Алијанса/Алтерантива, Исен Шабани и од ДУИ, Неби Реџепи. Државната изборна комисија по обработени сите 39 избирачки места, објави дека Шабани освоил  3.946 гласа (41,38%), додека Реџепи 3.298 (34,58%).

За кандидатот на ДПТМ, Рефик Мустафи гласале 1.324 граѓани, за Сенад Амети од БЕСА 309, за Џезми Мамути од СДСМ 267, независниот кандидат Шаќир Ислами освои 115 гласа, додека Ирфан Шерифи од ДПА 30.

Излезноста на изборите за градоначалник на Врапчиште изнесува 36,15%. Вкупно гласале 9.537 граѓани. За неважечки се прогласени 248 ливчиња.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 10 минути

Најдобрите 10 италијански сирења кои се сакани ширум светот

Гостиварпред 57 минути

Жена нападната од куче скитник во Врапчиште

Спортпред 3 часа

Ѓоковиќ по десетти пат го освои Австралија опен

Македонијапред 5 часа

Акциски контроли во локали низ земјава и вчеравечер, приведени лица за оружје

Гостиварпред 6 часа

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Верувале или не ?!пред 19 часа

Верувале или не ?!

Гостиварпред 21 час

Физичка пресметка пред фирма во Гостивар

Македонијапред 1 ден

Внимателно со споделување лични податоци, има многу злоупотреби

Технологијапред 1 ден

Како да препознаете скриена камера со мобилниот телефон?

Гостиварпред 1 ден

Полиција, пазарна и УЈП во контроли низ угостителските објекти

Македонијапред 1 ден

Почна исплатата на студентските стипендии и субвенционираниот оброк

Македонијапред 1 ден

Средба на новинари од Полог и полицијата за подобра соработка и безбедност на медиумските работници

Занимливостипред 1 ден

Глечер голем колку Лондон се отцепи од Антарктикот

Занимливостипред 1 недела

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Занимливостипред 2 недели

Како се прават најдобрите кубански цигари – Отмена арома на луксузот

Гостиварпред 2 недели

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Македонијапред 2 дена

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Роберт Исаиловски го извади крстот положен во Вардар на Богојавление во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Бејта: Артан и Талат во соработка со Валдет наредија да се разреши Јакупи од директор на болницата во Гостивар незаконски

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес близу Тирана, почувствуван во Македонија

Гостиварпред 2 недели

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Гостиварпред 1 недела

Државјанки на Украина и Албанија приведени во локал крај патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 6 дена

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 7 дена

Маж во ПС Гостивар ја пријавил сопругата за исчезната

Гостиварпред 2 недели

Србинка приведена во Гостивар, немала регулиран престој

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 3 недели

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 4 недели

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 4 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 5 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Vrapçisht: Shabani fitoi 41,38% nga votat, Rexhepi 34,58%

Објавено

на

Në Komunën e Vrapçishtit në rrethin e dytë në Zgjedhjet lokale hyjnë kandidatët për kryetarë nga Aleanca/Alternativa, Isen Shabani dhe nga BDI, Nebi Rexhepi. Komisioni shtetëror zgjedhor pas 39 vendeve zgjedhore të përpunuara, shpalli se Shabani  ka fituar  3.946 vota (41,38%), derisa Rexhepi 3.298 (34,58%).

Për kandidatin e DPTM, Refik Mustafi kanë votuar 1.324 qytetarë, për Senad Amezi nga BESA 309, për Xhezmi Mamuti nga LSDM 267, kandidati i pavarur Shaqir Islami ka fituar 115 vota, derisa Irfan Sherifi nga PDSH 30.

Dalja në zgjedhjet për kryetar në Vrapçisht është 36,15%. Gjithësej kanë votuar 9.537 qytetarë. Për të pavlefshme janë shpallur 248 letra.

Популарно изминативе 100 дена