Поврзи се со нас

Македонија

Вратата за влез во Владата е отворена за партии што ги делат вредностите на нашата коалиција, порача Ковачевски

Објавено

на

Вратата за влез во Владата е отворена за оние политички партии кои ги делат вредностите на владината коалиција и кои се за продолжување на европскиот пат на државата, бидејќи друга алтернатива немаме, изјави денеска премиерот Димитар Ковачевски, осврнувајќи се на разговорите со Алијанса за Албанците за приклучување кон владиното мнозинство.

– Одговорот што јас го дадов и што го даде претседателот на ДУИ не се разликуваат, затоа што кажав дека разговараме. Јас имав состанок со в.д. претседателот на Алијанса за Албанците, Таравари, на којшто разговаравме и информиравме за тоа преку соопштение, за европската иднина на Северна Македонија и за одлуките што треба да се носат со широк општествен и политички консензус во Собранието и подетално разговаравме за сите закони и реформи што треба да се носат, особено во делот на владеењето на правото, борбата против корупцијата и делот на економските закони, пред се со справување на економската и енергетската криза, рече Ковачевски.

Тој додаде дека за конкретни ресори и преземање на одговорности, во моментов не е разговарано, со оглед на тоа дека разговорите се воделе, како што рече, на ниво на политички концепт и на ниво на политички вредности.

– Бидејќи ако имате некој со кого што коалицирате, тогаш прво мора да се договорат основните базични вредности на коишто ќе се базира политичката коалиција, а потоа за поделба на ресори и преземање на одговорност, рече Ковачевски во одговор на новинарско прашање по вториот Социо-еколошки форум (СЕФ) во организација на Фондацијата „Фридрих Еберт“, Меѓународниот центар „Олоф Палме“ и Прогрес – Институтот за социјална демократија.

Вчера премиерот повтори дека разговорите со Алијанса за Албанците во контекст на европската иднина на земјата ќе продолжат и доколку се усогласат по клучните принципи може да се случи проширување на владиното мнозинство. Во контекст на изјавата на Таравари дека АА во овие разговори има свои црвени линии и дали тие се пречка за да продолжат консултациите, Ковачевски вчера рече дека во секои разговори и преговори, нормално е секој од учесниците да има минимум услови кои мора да бидат исполнети.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Верувале или не ?!пред 7 часа

Верувале или не ?!

Гостиварпред 9 часа

Рок до 5 декември за супервештачењето за несреќата кај Ласкарци

Гостиварпред 10 часа

Во Гостивар уапсени две лица и спроведени во затвор

Македонијапред 11 часа

Катастарските услуги поскапени во просек за 25 до 30 % и се на реално ниво, вели Тунџев

Спортпред 12 часа

Натпреварите од СП во Катар од денес во нови термини

Гостиварпред 12 часа

Мајка од Гостивар ја пријавила ќерката за исчезната

Македонијапред 13 часа

Почина неврохирургот Д-р Јовица Угриновски

Гостиварпред 14 часа

Пожарникарите локализираа пожар во куќа во Гостивар

Македонијапред 14 часа

Претседателката на судски совет Црвенковска си поднесе неотповиклива оставка

Македонијапред 16 часа

МОН: Дел од новите учебници за основно испорачани, родителите да не се трошат за копирање

Македонијапред 18 часа

Месна индустрија: Ако се укинат давачките на увозните суровини поевтинување на производите за над 10%

Македонијапред 1 ден

Исплата на ноемвриските пензии од утре

Вестипред 1 ден

Наставниците биле под поголем стрес отколку здравствените работници за време на пандемијата

Гостиварпред 3 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 6 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 3 дена

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 2 недели

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Гостиварпред 6 дена

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Што, како, каде?!пред 2 недели

„ЈК Травел“ и „СН финансии“ од сега достапни и во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Пронајден хероин кај лице од гостиварско

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена