fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Вреди да се проба – Никсен, холандски рецепт за намалување на стресот

Објавено

на

Во динамично и бурно време, во какво што живееме, во текот на денот речиси постојано нешто правиме. Работиме, чистиме, пазаруваме, разгледуваме на телефон…Кога човек постојано е активен, расте стресот за организмот. Луѓето користат разни начини да ја ослободат психата, но се чини Холанѓаните го пронашле вистинскиот рецепт. Тој тренд, тие го нарекле „никсен“. Во превод значи „да не правиш ништо“.

Вежбањето никсен е само седење и впивање на околината, губење на себеси во мислата, во тишината. Без активност, без гледање телевизија или пребарување на интернет. Едноставно исклучување од се‘.

Во минатото „никсен“ бил отфрлен и поврзан со мрзеливост и контрапродуктивност, но сега е поддржан тренд и се смета за еден вид лек за психата.

Многу луѓе кои практикуваат „никсен“ рекле доживеале зголемување на креативноста. Со тоа што ќе му дадете на умот шанса да „талка“, ќе ви дојдат нови идеи коишто инаку би биле потиснати кога нашите умови се фокусирани на нешто друго.

Новинарката и писателка Олга Мекинг го опишала трендот во книга, нарекувајќи го „чувство на недела наутро“. Таа нагласила дека „никсен“ е еден од факторите за благосостојбата на Холанѓаните.

Рецептот е многу едноставен и вреди да се проба 🙂

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 5 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!