Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Вредноста на биткоинот премина 11.000 долари

Најголемата криптовалута на светот, биткоинот, продолжува да расте. Во изминативе 24 часа го проби прагот од 11.000 долари за еден биткоин, според индексот на цените на платформата Коиндеск.

Од почетокот на оваа година, вредноста на биткоинот скокна за 170 отсто. Неговиот пораст, исто така, придонесе за зголемување на цената на другите дигитални валути, како што е етериумот, чија вредност порасна за двојно оваа година.

Како течат работите, се чини дека инвеститорите одлучија да заборават на лошата 2018 година и го игнорираат лошиот период кога при крајот на календарската година вредноста падна околу 3000 долари. Криптовалутите повторно се во центарот на вниманието после промоцијата на новата криптовалута на Фејсбук, наречена Либра.

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!