fbpx
Поврзи се со нас

Рецепти

Време е за зимница – Пробајте нешто ново…Ловечка салата

Објавено

на

Главна преокупација на сите периодов, секако ќе биде подготовката на зимницата. Неизбежниот ајвар, па познатите лутеница, малиџано, пинџур…Доколку сакате годинава да пробате нешто ново, може да го искористите овој рецепт за зимница: Ловечка салата. Вкусна, освежителна, може да се мези или да се мачка на лепче. Ако ви се погоди, споделете го рецептот со комшиите!

состојки:

1 литар сок од домати

2 кг. црвени пиперки

1/2 кг. кромид

5-6 чешниња лук

1/2 кг. моркови

100 гр. сол

100 гр. шеќер

100 мл. јаболков оцет

100 мл. масло

магданос

1 конзерванс

Подготовка: Измелете го кромидот и додадете го во сокот од домати. Смесата варете ја на тивко, половина час. Исецкајте ги пиперките, морковите и лукот на ситни парчиња. Откако смесата со кромидот и сосот од домат ќе се извари половина час, додадете ги другите исекцани состојки, ставете ги солта и шеќерот и прелијте со оцетот и маслото. Убаво промешајте и оставете нека се вари 100 до 120 минути, додека не добиете густина како на ајвар.

Откако ќе се свари, тргнете ја од оган, додадете го магданосот и конзервансот и оставете да отстои 10 до 15 минути. Потоа, наполнете во загреани тегли. Од оваа количина би требало да ви излезат пет 5 големи тегли.

 

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!