Поврзи се со нас

Македонија

Врнежите добредојдени за земјоделството, од идната недела оптимални услови за дособирање на родот

Објавено

на

Влажниот бран донесе количества дожд еквивалентни на двомесечни суми. По подолг сушен период, ваквиот, умерен карактер на врнежи кои целосно се апсорбираа во сувата почва, е она што им беше потребно на земјоделците, велат агрометеоролозите.

Сепак, додаваат, моментно површинската влага е преголема за да почнат какви било работи на нива.

-Со оглед на прогнозите, овој влажен бран завршува викендов па наредната седмица треба да имаме пред се суво време, без врнежи, на почетокот со умерена облачност, со покачување на дневните температури кои треба да достигнат и до 20 степени во текот на неделата, што е добра вест за земјоделските производители. За земјоделците е битно што облачноста ќе ги одржува утринските температури на повисоко ниво, а дневните температури ќе бидат во пораст со што ќе се загрее атмосферата и нема да бидат забележани минимални утрински температури. Тоа ќе им се овозможи оптимални услови за дособирање на родот, истакнуваат агрометеоролозите.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 11 часа

„Ме удри со возило, ми ја прегази ногата и ме нападна“, пријавил гостиварец во полиција

Гостиварпред 15 часа

Гостивар: Користете зимска опрема, полицијата ги советуваше возачите

Спортпред 17 часа

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Занимливостипред 20 часа

Со 103 отчукувања во минута, слушањето на новата песна на Тејлор Свифт може да помогне за спасување живот

Македонијапред 21 час

Партиски реакции по најавата Џафери да биде премиер на техничката Влада

Рецептипред 22 часа

Брз и многу едноставен десерт – парчиња јаболка завиткани во лиснато тесто

Спортпред 2 дена

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 2 дена

Возило удрило во жена кај Врапчиште, две лица се обиделе да го прикријат автомобилот

Вестипред 2 дена

Лога: Очекуваме релативно брза екстрадиција на Палевски од Турција

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 3 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 2 недели

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Гостиварпред 5 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Спортпред 2 дена

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена