Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!  • Дата: 29/04/2019 | 09:00

Втор ден Велигден – Продолжуваат велигденските празнувања

Православните верници денеска (понеделник, 29 април) го слават вториот ден од големиот христијански празник, посветен на Христовото Воскресение – Велигден. Празничниот ден се исполнува со посета на  светите храмови и во кругот на семејството и пријателите. Верниците си даруваат црвени јајца и со зборовите Христос Воскресе-Вистина Воскресе, даваат потврда во христијанската вера и вечниот живот.

Велигден е празник што ја слави победата на животот над смртта, ден за радост и светлина. Христовата победа над смртта е победа којашто Исус ја извојува за целокупното човештво.

Денеска е државен празник и неработен ден за сите граѓани во земјава.

Напишете коментар