fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Втор ден Велигден – Продолжуваат велигденските празнувања

Објавено

на

Православните верници денеска (понеделник, 29 април) го слават вториот ден од големиот христијански празник, посветен на Христовото Воскресение – Велигден. Празничниот ден се исполнува со посета на  светите храмови и во кругот на семејството и пријателите. Верниците си даруваат црвени јајца и со зборовите Христос Воскресе-Вистина Воскресе, даваат потврда во христијанската вера и вечниот живот.

Велигден е празник што ја слави победата на животот над смртта, ден за радост и светлина. Христовата победа над смртта е победа којашто Исус ја извојува за целокупното човештво.

Денеска е државен празник и неработен ден за сите граѓани во земјава.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!