fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Втора фаза на прскање против комарци во Гостивар – пчеларите да ги заштитат пчелите

Објавено

на

Во сабота (11 август) ќе се врши втората фаза дезинсекција за уништување на комарци и останати штетни инсекти, на подрачејто на општина Гостивар. Дезинсекцијата ќе почне после полноќ, и ќе трае до раните утрински часови.

Локалната самоуправа информираше дека ќе бидат опфатени следните локации: градскиот парк од двете страни на реката Вардар, кај болницата, ул. “ЈНА” до Здуњска раскрсница, коритото на реката Вардар во атарот на село Равен, каналот од Здуњска раскрсница, Шеста зона, Малеарди, ул. “Илинденска“, ул. „Беличица“ до населбата Фазанерија, Бањица, булеварот “Браќа Ѓиноски“, преку градскиот плоштад до излезот на градот кон село Чајле и река Јахорка во село Форино.

Во случај на време со дожд или силен ветер, дезинсекцијата ќе се одложи.

„Се молат одгледувачите на пчели да ги преземат соодветните мерки за заштита, да ги засолнат пчелите во нивните сандаци, да обезбедат потребна количина на вода за држење на пчелите затворени минимум 5-6 часа по третманот на подрачјето“, апелира општината.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 6 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!