fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Втората пратка 3.000 вакцини од Спутник пристигна во земјава

Објавено

на

Министерството за здравство информираше дека денес попладне на меѓународниот аеродром во Скопје пристигна втората пратка од руската вакцина против ковид, Спутник В. Се работи за 3.000 дози кои се наменети за ревакцинација на здравствени работници, што ја примија првата доза од оваа вакцина.

Првата пратка вакцини од Спутник пристигнаа во земјава на 7-ми март.

Утрово министерот за здравство Венко Филипче, заедно со претставници на дипломатскиот кор на скопскиот аеродром, ја пречекаа првата пратка 24.000 вакцини од Астра Зенека, обезбедени преку Ковакс системот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!