Поврзи се со нас

Спорт

Второ издание на „МТБ Маврово 2024“ – Планинска авантура за сите љубители на МТБ велосипедизмот

Објавено

на

На 23-ти јуни 2024 година, недела, љубителите на планинскиот велосипедизам ќе имаат можност да учествуваат на второто издание на „МТБ Маврово 2024“. Овој предизвик вклучува велосипедска МТБ тура со должина од 45 километри и искачување од околу 820 метри, нудејќи им на учесниците возбудлива и енергична авантура.

Организаторите ја нагласуваат важноста на правилата за безбедност за учество на настанот:

  • Задолжително носење на кацига, технички исправен велосипед и резервна гума.
  • Секој учесник треба да биде физички здрав и подготвен да ја извози турата, која е класифицирана како средно-тешка (7/10).
  • Секој учесник вози на своја одговорност и сам е одговорен за несаканите последици.
  • Водичите, назначени од организацијата, ќе го водат караванот на велосипедисти, додека сите учесници мора да ги следат нивните инструкции.

Пристигнување на учесниците предвидено е до 9 часот, подигнување на стартните пакети и пополнување на изјави. Учесниците ќе имаат можност да се освежат со утринско кафе во дворот на Црквата Успение на Пресвета Богородица во село Леуново, која ќе биде отворена за сите посетители.

Во 09:30 часот, закажан е официјалниот старт од Споменикот на НОБ во село Леуново.

Учесниците ќе имаат можност да уживаат во прекрасната природа и уникатниот пејзаж низ мавровскиот крај. На 20-тиот километар од стартот, ќе биде организирана поголема пауза со освежителен пункт. По успешното завршување на турата, сите учесници ќе бидат поканети на ручек во дворот на црквата во Леуново. Ќе следува забава, нудејќи можност за релаксација и заедничко прославување на успехот.

Турата е наменета за сите оние кои рекреативно и професионално возат планински велосипед, кои се чувствуваат физички подготвени за повеќечасовно возење во планина и кои поседуваат неопходна опрема за ваков тип на возење.

Повеќе информации за учество може да се добијат кај организаторот ГВ МТБ Клуб (077713778).

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 3 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 1 недела

Денес се слави Петровден

Гостиварпред 1 недела

Викендов 61 издание на Галичка свадба

Регионпред 4 недели

Во Црна Гора се отвора првата плажа за жени со хиџаб

Гостиварпред 3 недели

Трагедија во Маврови Анови: Починал малолетник откако врз него паднал бојлер

Гостиварпред 3 недели

Повеќе здравствени установи со нови в.д. директори, Танер Хасан на чело на Клиниката за ендокринологија

Гостиварпред 3 недели

Разрешен директорот на болницата во Гостивар, кој ќе биде назначен за в.д.?

Македонијапред 3 недели

МојДДВ продолжува со примена, за Граѓанскaта обврзница ќе треба да се врати довербата во системот-рече Димитриеска-Кочоска

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена