Поврзи се со нас

Технологија

YouTube го отстранува прикажувањето на бројот на недопаѓања

Објавено

на

Без оглед на оваа одлука, создавачите на видеата сепак ќе можат да видат колку луѓе го означиле нивното видео што со „не ми се допаѓа“ за да можат да го проценат влијанието на нивната содржина.

YouTube започна со тестирање на криењето на бројот на дислајкови на одредени видеа уште во март, но според официјалното соопштение на компанијата, тие сега одлучиле да ја прошират таа одлука на целата платформа.

Бројот на недопаѓања ќе биде приватен на целиот YouTube, но копчето „не ми се допаѓа“ нема да исчезне. Оваа промена постепено ќе се воведувала, објавија од YouTube, нагласувајќи дека бројот на дислајкови отсега ќе служи за приватен фидбек, а не за јавен срам.

Имено, YouTube наведува дека оваа промена ќе ги спаси креаторите од „не им се допаѓаат нападите и вознемирувањата“ и дека на тој начин ќе промовира „интеракции со почит меѓу гледачите и создавачите“.

Од YouTube велат дека сакаат да создадат инклузивна средина полна со почит во која креаторите имаат можност да успеат и да се чувствуваат безбедно. Ова е само еден од многуте чекори што ќе ги превземат, а со тоа ќе продолжат да ги штитат создавачите од вознемирувањата.

Социјалните мрежи и претходно експериментираа со криење на „рејтинзи“ на платформите, па корисниците на Инстаграм и Фејсбук можат да го отстранат прикажувањето на бројот на лајкови од мај, за, според компанијата, целосно да се фокусираат на содржината што ја гледаат.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Македонијапред 25 минути

Паѓа бројот на новозаразени со коронавирус

Занимливостипред 14 часа

Најскапата пица во светот чини над 10.000 евра

Гостиварпред 16 часа

Жител на Топлица пријавил напад од соселанец

Македонијапред 17 часа

Нова цена на бензините од полноќ, дизелот без промена

Гостиварпред 17 часа

Тридневни податоци: Во земјава 889 нови позитивни на корона, во Гостивар 29

Гостиварпред 19 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Македонијапред 20 часа

Македонско-бугарската комисија усвои препораки за заедничко чествување на личности од средниот век

Гостиварпред 23 часа

ОВР Гостивар приведе 44 годишник поради напад врз жена

Гостиварпред 24 часа

Околу 150 казни за брзо возење во Тетово и Гостивар

Македонијапред 1 ден

Какво време носи новата работна недела?

Гостиварпред 2 дена

На патот Кичево-Гостивар пронајдено ќесе со кокаин кај 36 годишник

Гостиварпред 2 дена

Физички напади во Гостивар – еден пред казино, друг во локал

Македонијапред 2 дена

Армијата одбележува 30 годишен јубилеј

Што, како, каде?!пред 4 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 7 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 19 часа

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Teknologji

YouTube e heq shfaqjen e numrit të mospëlqimeve

Објавено

на

Pa marrë parasysh këtë vendim, krijuesit e videove gjithsesi do të mund të shohin sa njerëz e kanë shënuar videon e tyre me “nuk më pëlqen” që të mund t’a vlerësojnë ndikimin e përmbajtjes së tyre.

YouTube filloi me testimin e krijimit të numrit të dislike-ve në video të caktuara që në në Mars, por sipas njoftimit zyrtar të kompanisë, ato tash kanë vendosur t’a zgjerojnë këtë vendim në gjithë platformën.

Numri i dislike-ve do të jetë privat për gjithë YouTube, por butoni “nuk më pëlqen” nuk do të zhduket. Ky ndryshim dalëngadalë do të zbatohet, shpallën nga YouTube, duke theksuar se numri i dislike-ve prej tash do të shërbej për feedback personal, e jo për turp publik.

Gjegjësisht, YouTube thekson se ky ndryshim do t’i shpëtoj të gjithë kreatorët nga “nuk ju pëlqejnë sulmet dhe shqetësimet” dhe se në atë mënyrë do të promovohet “interaksione me respekt mes shikuesve dhe krijuesve”.

Nga YouTube thonë se duan të ndërtojnë mjedis inkluziv i mbushur me respekt në të cilën kreatorët kanë mundësi të arrijnë sukses dhe të ndjehen të sigurtë. Ky është vetëm një nga hapat e shumtë që do t’i ndërmarrin, e me atë do të vazhdojnë t’i mbrojnë krijuesit nga shqetësimet.

Rrjetet sociale edhe më parë eksperimentimin me fshehje të “rejtinzeve” të platformave, dhe shfrytëzuesit e Instagram dhe Fejsbuk mund t’a heqin shfaqjen e numrit të pëlqimeve që nga Maji, për, sipas kompanisë, plotësisht të fokusohen në përmbajtjen që e shohin.

Популарно изминативе 100 дена