Поврзи се со нас

Вести

YouTube наскоро без „приказните“ на својата платформа

Објавено

на

Од брзиот пораст на популарноста на кинескиот TikTok, повеќето конкуренти го копираа концептот на TikTok и вметнаа кратки видеа на нивните платформи. YouTube на тој начин имплементираше YouTube Shorts на платформата, што не е ништо друго туку копија на концептот на TikTok видеата.

Приказните на YouTube ќе престанат да постојат на 26 јуни 2023 година. Оваа функција постепено се прекинува на платформата и сите кратки видеа што ќе бидат објавени на 26 јуни 2023 година ќе исчезнат за седум дена од тогаш.

Приказните на YouTube беа претставени во 2017 година како Reels, за да бидат ребрендирани во Stories една година подоцна.

Инаку, фокусот на Јутјуб во последно време е да го зголеми бројот на реклами, па така компанијата во неколку наврати откри некои планови. Еден од нив експериментира со функцијата за ограничување на блокаторот на реклами на YouTube. Новата функција ќе ги спречи корисниците да активираат блокатори на реклами на YouTube. На корисниците на YouTube со активирани блокатори на реклами нема да им биде дозволено да гледаат содржини на платформата. Во пораката од YouTube се наведува и дека користењето на реклами всушност го прави YouTube бесплатен ширум светот, а на крајот се наведува дека корисниците можат да се претплатат на YouTube Premium, што дава можност за користење на платформата без реклами.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена