Поврзи се со нас

Вести

За 10 отсто зголемени цените на пченицата

Објавено

на

Русија го забрза глобалното зголемување на цената на храната. Цените на фјучерсите на пченицата вчера на берзата во Чикаго се зголемија за девет проценти, најголем дневен пораст од 2012 година.

Цената на пченицата денеска се зголеми за уште еден отсто.

Цената на пченицата се зголеми откако руското Министерство за одбрана соопшти дека од 20 јули сите бродови што ќе пловат до украинските пристаништа ќе бидат воени цели, а земјите под чие знаме пловат тие бродови, ќе ги сметаат за сојузници на Киев.

Русија на 17 јули соопшти дека нема да го продолжи Договорот за извоз на украински земјоделски производи од пристаништата во Црното Море. Москва се жали дека ветеното олеснување за сопствениот извоз на жито и ѓубрива не се реализира. Меѓутоа, таквите обврски не се наведени во Договорот. И тоа не ја спречи Русија да ги зголеми испораките. Во земјоделската 2022/2023 година извезла рекордни 45,5 милиони тони пченица, покажуваат податоците на американското Министерство за земјоделство. Во новата 2023/2024 година извозот ќе биде уште поголем, прогнозира американското Министерство и ќе изнесува 47,5 милиони тони.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена