Поврзи се со нас

Гостивар

За 25-те недоделени социјални станови во Гостивар ќе одлучува Комисија при Владата

Објавено

на

Нераспределените социјални станови во Гостивар се префрлаат во надлежност на  Комисијата за станбени прашања при Владата и заинтересираните граѓани директно таму ќе може да поднесуваат документи.

„Со одлука на Владата, преостанатите станови ќе се префрлат во Комисијата за станбени прашања и секој што сака да аплицира ќе може да ги поднесе документите кај Комисијата. Нема да се распишува нов оглас. Така направивме и во други градови, како на пример во Струмица, каде исто така останаа нераспределени станови.“, информираа за Gostivarpress.mk од Министерството за транспорт и врски.

Конечната ранг листа по огласот за распределба на социјалните станови во Гостивар беше објавена во јули годинава. Од вкупно 70 стана доделени беа 45, односно толку граѓани се стекнаа со право на закуп. 25 стана останаа празни.

На веб страницата на Владата пишува дека Комисија за станбени и иселенички прашања  одлучува за давање под закуп станови во сопственост на Република Северна Македонија на лица избрани и именувани за вршење на јавни и други функции утврдени со Уставот и законот; социјално загрозени лица и станбено необезбедени, согласно Законот за социјална заштита и Законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили на Република Северна Македонија и на членовите на нивните семејства; на лица на кои им престанало станарското право согласно Законот за денационализација; лица од подрачја прогласени за погодени од природни непогоди и епидемии, како и на вработени во државните органи, кои вршат посебни должности неопходни за остварување на основната функција на органот.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Гостиварпред 55 минути

Напад во угостителски објект во Чегране

Гостиварпред 2 часа

Пожарникари од Гостивар заминуваат на помош во Турција

Гостиварпред 2 часа

Приведен крадец од Гостивар, одземената „априлија“ вратена на сопственикот

Македонијапред 3 часа

Аплицирање за субвенции за струја до крај на февруари

Гостиварпред 4 часа

Судењето за „Ласкарци“ одложено, вештото лице не дојде на рочиште

Гостиварпред 5 часа

Учениците и наставникот го напуштиле подрачјето погодено од земјотресот и се на пат кон Анкара

Вестипред 6 часа

Почина инструменталистот и композитор Милан Завков

Гостиварпред 6 часа

Добридол денес ќе биде без струја

Вестипред 6 часа

Нов земјотрес од 5,6 степени по Рихтер ја погоди Турција

Македонијапред 17 часа

Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес

Гостиварпред 18 часа

Трагедија Турција-Учениците и менторот се упатуваат на безбедно, па се враќаат дома

Гостиварпред 21 час

Млади од Гостивар чекаат на евакуација од Турција

Вестипред 22 часа

Русија испрати тимови за спасување да помогнат во Турција и Сирија

Македонијапред 2 недели

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од петок се отвора сезоната за спортски риболов на Мавровско езеро и Радика

Гостиварпред 2 недели

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 1 недела

На проституција во Гостивар се оддаваат и малолетнички и мажи

Гостиварпред 5 дена

Нов директор на „Паркинзи и зеленило“ во Гостивар

Што, како, каде?!пред 5 дена

Маркет Garage Акција во сите Ramstore маркети

Гостиварпред 1 недела

Гостиварката Душица Димитриеска, член на Советот на ЈО даде свечена изјава

Гостиварпред 2 недели

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Здравје и убавинапред 2 недели

Смеса со 3 состојки против кашлица и болно грло

Македонијапред 1 недела

Горивата со повисоки цени од полноќ

Гостиварпред 2 недели

Амбасадорката на САД Агелер во Гостивар: Приоритети-ЕУ, борба против корупција и економски можности

Гостиварпред 1 недела

Физичка пресметка пред фирма во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 1 месец

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 1 месец

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 4 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 5 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 6 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена