Поврзи се со нас

Вести

За Биткоин знаат сите, но и со овие криптовалути исто може добро да се заработи

Објавено

на

  Најпопуларната криптовалута Bitcoin е само една од 1.381 различна криптовалута што може да се сретнат на Интернет. Иако не се поплурани како BTC, постојат многу други дигитални валути на кои може исто така добро да се заработи. Издвојуваме некои од нив кои имаат остварено раст и од 3.000% годишно.

  RIPPLE
  Криптовалутата Ripple често се нарекува наследник на биткоинот. Оваа дигитална валута порано знаше да скокне и 36.018% годишно. Кој инвестирал 1.000 долари во Ripple на 1 јануари 2017 година, на крајот на истата година би заработил 13.180 долари.

  Платформата Ripple беше лансирана во 2012 година за да овозможи безбедни глобални финансиски трансакции, веднаш и бесплатно. Ripple се повеќе се користи од страна на банките и мрежите за плаќање, а меѓу најпознатите корисници се швајцарските UBS, Bank of America и шпанската банка Santander.

  ETHER
  Валутата наречена Ether порасна како дел од протоколот на мрежата Etherium заснован на блокчејн технологијата. Во 2013 година, Etherium го дизајнираше 19-годишниот Виталик Бутерин, млад канадски програмер со руско потекло, со цел да создаде т.н. светски компјутер за извршување паметни договори. За таа цел, Бутерин и неговите партнери започнаа кампања која собра 18 милиони долари, додека системот, заедно со соодветната валута, беше пуштен во употреба во средината на 2015 година. На почетокот на 2017 година, неговата цена беше околу осум долари, а само во 2018 година, таа оствари раст од 9,162 проценти.

  BITCOIN CASH
  Bitcoin Cash или Cash Bitcoin е една од најновите дигитални валути, создадена со одвојување од биткоинот во август 2017 година. Имено, дел од сопствениците на биткоин побараа да се надградат на таа криптовалута со цел да извршуваат трансакции побрзо и со пониска такса. Кога повеќето сопственици на биткоин ја одбија идејата, гореспоменатите ентузијасти продолжија со својата идеја и создадоа Bitcoin Cash. Двете криптовалути, во меѓувреме, си го најдоа своето место под сонцето.

  Цената на оваа криптовалута се зголеми 7 пати во последната година. Денес се тргува по цена од околу 495 долари.

  CARDANO
  Во текот на изминатата година, тој порасна за повеќе од 3.000%.

  Овој децентрализиран блокчејн проект со отворен извор е актуелен од 2015 година. Cardano е најпознат по неговиот истражувачки филозофски пристап предводен од глобален тим научници и академици кои внимателно ја проучувале блокчејн технологијата. Често се нарекува јапонски етериум затоа што 95 проценти од учесниците во првичната понуда на монети биле од Јапонија. Cardano официјално започна да работи во август 2017 година и со раст од 2.782 проценти се проби меѓу првите 10 криптовалути според пазарната капитализација.

  LITECOIN
  Додека биткоинот е злато, Litecoin е сребрo меѓу дигиталните валути. Создаден е во 2011 година од Чарли Ли, поранешен вработен во Гугл, како алтернатива на биткоинот. Ли го создаде за да го намали времето потребно за да ги потврди новите трансакции и да го подобри начинот на ископување на крипто-валутите. „Мојата визија е дека луѓето користат Litecoin секој ден за да купуваат работи со него“, рече Ли во една прилика.

  STELLAR
  Stellar е отворен извор, протокол за размена на вредности, воспоставен на почетокот на 2014 година. При лансирањето, Stellar се засноваше на протоколот Riple, и откако направи неколку големи промени во кодот, се подели на посебна мрежа што може да обработи над 1.000 трансакции во секунда. Stellar издава дигитални средства во форма на таканаречени луменси.

  NEM
  Nem е криптовалута и блокчејн платформа лансирана на почетокот на 2015 година, најпозната во Јапонија. Освен во својата јавна платформа, Nem се користи во приватнi платформi наменетi за странски финансиски институции и приватни компании. Неговата цел е да ги намали банкарските трошоци за 90 проценти. Nem е првата блокчејн платформа за паметни средства.

  IOTA
  Iota се фокусира да стане основа за плаќања на Интернет и е единствена по тоа што е прва криптовалута која не се базира на блокчејн, туку на нова технологија наречена Tangle, што го прави секој корисник и рудар и обичен корисник. Iota нема провизии, сите плаќања се моментални, а брзината на мрежата се зголемува со бројот на корисници. Таа беше развиена од тим на претприемачи, математичари и програмери, а на пазарот пристигна пред половина година. Отпрвин, на пазарот кружеа максимум 2,7 милијарди Iota, а постигна голем раст на крајот на годината кога Microsoft објави можна соработка со оваа група.

  DASH
  Дигиталната валута Dash е наменета за брзи и приватни трансакции. Беше лансиран од Американецот Еван Дафилд во 2014 година. Отпрвин, дејствуваше под името ixcoin, потоа darkcoin. Само во 2017 година оствари раст за 9.265 проценти.

  MONERO
  Monero е криптовалута создадена во средината на 2014 година од страна на креаторот на форумот Bitcoin, кој се крие под името „tenkful_for_tudej“. Monero е интересен бидејќи деталите за секоја негова трансакција се запишуваат во еден вид јавна книга, но невозможно е да се следат. Ако користите Monero , во теорија, не можете да ви се влезе во трагата.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Гостиварпред 40 минути

  Викенд временска прогноза

  Спортпред 14 часа

  Уште еден гостиварец во „бело-синиот“ дрес – КК Гостивар го ангажираше Лефковски

  Македонијапред 15 часа

  Од понеделник личните документи ќе се издаваат со новото уставно име на земјава

  Гостиварпред 15 часа

  Недисциплина зад воланот, 35 казни во Гостивар за брзо возење и други прекршоци

  Гостиварпред 18 часа

  3 смртни случаи, 10 нови корона позитивни во земјава, гостиварско нема промени

  Гостиварпред 19 часа

  На инфективно во Гостивар моментално нема хоспитализирани пациенти со ковид

  Македонијапред 20 часа

  Утре стигнуваат 100.000 вакцини Фајзер, во недела 500.000 Синовак

  Гостиварпред 21 час

  Беснееле пожари на повеќе места во гостиварско

  Гостиварпред 22 часа

  Тројца обвинети за препродажба на хероин во Гостивар

  Македонијапред 23 часа

  Работната група за канабис ги дефинираше поимите декриминализација, легализација и депенализација на употреба на канабис

  Вестипред 1 ден

  Бидете внимателни во природа, крлежите демнат

  Македонијапред 2 дена

  Зголемувањето од 3,5 денари на еколошката такса за горивата помина на Влада

  Гостиварпред 2 дена

  Аларм за ТОПЛОТЕН БРАН, трудниците и постарите да се ослободат од работа

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  Неверојатни цени само за вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 7 дена

  Приведени 2 лица од гостиварско-пукале со пиштол и повредиле дебранец

  Гостиварпред 2 недели

  Од среда без полициски час и ограничувања на број на гости на свадби, дозвола за забави во кафулињата-предлози на Комисијата

  Гостиварпред 1 недела

  Благодарници и парични награди за најдобрите ученици во Гостивар

  Еден ден со..пред 6 дена

  ЕДЕН ДЕН СО: Гордана Страшевска, професорка по македонски јазик

  Гостиварпред 2 недели

  Емотивно: Половина век матура на осмата генерација од гимназијата во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Драма во Гостивар, маж нападнат од бившата жена и нејзината мајка

  Гостиварпред 2 недели

  Случај на каснување од змија во Гостивар, внимателно во природа!

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го договори „костурот“ за наредна сезона

  Гостиварпред 1 недела

  Пријавени физички напад во Гостивар и исчезнување на мајка и дете

  Спортпред 2 недели

  Арѓент Беќири од Букурешт ексклузивно за Gostivarpress.mk: Мило ми е што го имаме гостиварецот Муслиу на теренот, очекувам добри резултати од репрезентацијата

  Што, како, каде?!пред 6 дена

  НОВИТЕТ во Гостивар: „Urban GYM“ за секој што сака да биде фит и во форма

  Спортпред 2 недели

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 недели

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 недели

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 1 месец

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 2 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 4 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 5 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 8 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 9 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 9 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 10 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 11 месеци

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!