fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

За да се вакцинирате против ковид мора да потпишете согласност

Објавено

на

Сите граѓани коишто сакаат да примат вакцина против коронавирус, мора да потпишат изјава со согласност, која содржи информации околу вакцинацијата и неколку прашања.

„На веб страницата kovid19vakcinacija.mk можете да го најдете документот „COVID19 Согласност за вакцинација“ кој е задолжителен документ за секое лице кое сака да биде вакцинирано. Согласноста може да биде пополнета претходно, но истата се наоѓа и на пунктовите за вакцинација каде може директно да се пополни и да се приложи. Ве охрабрувам сите кои имате можност да го преземете и пополните документот пред да дојдете на закажниот термин за вакцинација со цел да избегнеме гужва и чекање.“, се вели во објавата на министерот за здравство, Венко Филипче.

Согласноста може да ја најдете на следниот ЛИНК

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!