Поврзи се со нас

Деца Родители

За децата е подобро надвор на минус и на снег, отколку затворени дома

Објавено

на

Многу родители не дозволуваат децата да си играат надвор кога е студено, со страв дека може да настинат. Истражувањата го покажале сосема спротивното, дека на децата им е потребна игра во зимски услови, токму за да го зајакнат својот имунитет. Ако детето од мали нозе се навикне да издржува пониски температури и студен воздух, неговиот центар за терморегулација ќе знае соодветно да реагира на такви временски услови и понатаму во животот.

Медицината докажала дека до -10 температура, ладното нема негативен ефект врз имунолошкиот систем на детето. Се разбира, во услови кога нема силен ветер или магла. Препорачливо е 60 минути играње со умерен интензитет и токму тоа ќе го раздвижи организмот до степен да делува благотворно за здравјето. Значи, колку почесто детето го носите надвор, толку ќе биде поздраво. Педијатрите сепак советуваат да се внимава на облеката, односно таа да биде слоевита за да може нешто да се соблече доколку детето се загрее многу, да се спречи потење. Капа, ракавички и шал се задолжителни за да се заштитат откриените делови.

Престојот на дневна светлина го подобрува очниот фокус и ги одмара очите. Исто така, за психолошкиот развој е важно детето да има контакт со природата.

Загрижувачки е податокот од едно истражување направено во Велика Британија кое покажало дека денешните деца поминуваат помалку време надвор, отколку затворениците во затворите. Секое десетто дете во Британија, не било во парк, во шума, на плажа ниту еднаш во годината, а над 75% од децата поминуваат надвор помалку од еден час дневно. На зима ова време се намалува на само 10 минути дневно, кои главно се сведуваат на одењето во училиште или градинка.

Премногу затоплените простории пак, имаат негативен ефект врз здравјето на децата. На топло, бактериите и вирусите многу полесно се размножуваат, децата се потат прекумерно и се изложени на ризик од настинки.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Регионпред 21 минута

Фалсификувани евра внесени во Косово биле изработени во Македонија, соопшти Косовското обвинителство

Гостиварпред 54 минути

Дечиња чекаат топол дом и внимание, но во Гостивар нема интерес за згрижувачки семејства

Македонијапред 2 часа

Петти ден потрага по Вања, вклучени стотици полицајци, прегледани 50 камери, сослушани 10-тина лица

Вестипред 2 часа

ФЛЕШ ВЕСТ| ЦУК: Патот до Галичник исчистен и прооден

Вестипред 3 часа

Земјата денес може да биде погодена од геомагнетна бура

Македонијапред 3 часа

Мухамед Зеќири казнет со 2,5 години затвор

Македонијапред 5 часа

Светски ден за борба против СИДА, годинава во земјава 46 нови случаи

Македонијапред 6 часа

Лавров: Луѓето во Македонија имаат целосно право да бидат еднакви во сите активности на нашиот заеднички континент

Гостиварпред 7 часа

Голомразица и ризик од одрони на патиштата кон Стража, Маврово и по долината на Радика, апел за особена внимателност

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 1 недела

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 4 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 7 дена

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 3 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 1 недела

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена