fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

За една недела 80 нови случаи на корона во Гостивар, активно болни се над 300 лица

Објавено

на

Гостивар останува меѓу првите региони во земјава по новозаразени со коронавирус. Според последниот збирен преглед на Институтот за јавно здравје за една недела (од 17 до 23 август) во гостиварско заболеле 80 лица, додека три починале како последица на компликации од вирусот. Во истиот период, 56 пациенти се евидентирани како оздравени.

На државно ниво за една недела потврдени се 839 нови случаи и 19 починати лица. Предничи Скопје со 281 новозаразен, а по него следува Куманово со 89. Оздравеле вкупно 554 лица кои биле хоспитализирани или на домашно лекување.

Регистрирани се заболени лица во сите возрасни групи. ИЈЗ наведува дека најзастапена е возрасната група на лица над 60 години со 205 (24,4%) позитивни. Голем број на заболени се регистрира и кај лицата на возраст од 30-39 (18%), 40-49 (16,9%) и 20-29 (16,7%) . Најмал број е регистриран кај децата од 0-9 (2,4%) и 10-19 години (5,8%).

Од почетокот на пандемијата, заклучно со 23 август во гостиварскиот регион дијагностицирани со корона се вкупно 740 граѓани. Активни болни моментално се 312, од кои во Општина Гостивар 284, Општина Врапчиште 26 и Маврово Ростуше 2.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Занимливостипред 1 час

Словенците успешни и во садење џиновски тикви, најголемата има дури 713 килограми

Гостиварпред 4 часа

MOZZART со донација за хируршкото одделение во Општа болница Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Гостивар со 3 новозаразени од корона и 13 оздравени – во Македонија денес 112 нови случаи

Што, како, каде?!пред 6 часа

„Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Гостиварпред 7 часа

Гостиварската полиција уапси лице осудено на затвор за убиство

Гостиварпред 8 часа

Комеморација во медицинско во Гостивар за загинатиот ученик: „Ахмет Хакан Шанверди вечно ќе останеш во нашите срца“

Гостиварпред 8 часа

Амбасадорката на Црна Гора во посета на Гостивар – се разгледуваат можностите за поблиска соработка меѓу општините

Гостиварпред 9 часа

За два дена шеесетина граѓани казнети во Гостивар оти не носеле маски

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!