Поврзи се со нас

Гостивар

За една недела над 3.500 нови корона случаи во земјава, 18 во Гостивар

Објавено

на

Во првата недела од ноември се бележи пораст на бројката на новозаразени со коронавирус за 25%. Според податоците во извештајот на Институтот за јавно здравје, во периодот од 1 до 7 ноември во земјава направени се 22.100 тестови и регистрирани се 3.504 нови позитивни случаи. Процентот на позитивност се движи од 11,9% до 18,6%, просечно 15,7%. Најголем дел од регистрираните случаи се од Скопје (1.449). Регионот на Гостивар за сега одржува стабилно ниво, со ниски бројки на новозаразени. Минатата недела потврдени се вкупно 18.

Со статус „оздравени“ на државно ниво се стекнале 2.294 лица кои биле хоспитализирани или на домашно лекување. Во текот на мината недела вкупно се пријавени 49 реинфекции, со зголемување од 28,9% во однос на претходната недела. Пријавенисе 79 смртни случаи.

Во однос на симптоми кои се пријавени кај заболените, најчесто се регистрирани температура (60,5%), кашлица (44,3%), малаксаност (44,2%), ослабен осет за мирис и вкус (19,9%), главоболка (28,8%), мускулна болка (25,0%), болка во грло (18,1%) и болка во зголобови (20,7%). Регистрирани се 56.080 асимптоматски случаи.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 22 минути

Вработените во МВР денес ќе добијат К-15

Занимливостипред 52 минути

Кога биле откриени витамините и како ги добиле називите Ц, Д, Б…

Гостиварпред 2 часа

Работната недела почнува со стабилно време, ќе заврши со дожд и снег

Гостиварпред 14 часа

„Ме удри со возило, ми ја прегази ногата и ме нападна“, пријавил гостиварец во полиција

Гостиварпред 18 часа

Гостивар: Користете зимска опрема, полицијата ги советуваше возачите

Спортпред 20 часа

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Занимливостипред 23 часа

Со 103 отчукувања во минута, слушањето на новата песна на Тејлор Свифт може да помогне за спасување живот

Македонијапред 1 ден

Партиски реакции по најавата Џафери да биде премиер на техничката Влада

Рецептипред 1 ден

Брз и многу едноставен десерт – парчиња јаболка завиткани во лиснато тесто

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 3 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 2 недели

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Гостиварпред 3 недели

Заврши доказната постапка за „Ласкарци“

Спортпред 2 дена

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Për një javë mbi 3.500 raste të reja të koronës në vendin tonë, 18 në Gostivar

Објавено

на

Në javën e parë të nëntorit shënohet rritje të numrit të të infektuarve të rinj me korona virusin për 25%. Sipas të dhënave në raportin e Institutit për shëndet publik, në periudhën prej 1 deri 7 Nëntor në vendin tonë janë bërë 22.100 teste dhe janë regjistruar 3.504 raste të reja pozitive. Përqindja e pozitivitetit sillet nga 11,9% deri 18,6%, mesatarisht 15,7%. Pjesa më e madhe e rasteve të regjistruara janë nga Shkupi (1.449). Rajoni i Gostivarit tash për tash mban një nivel stabil, me numra të ulëta të të infektuarve të rinj. Javën e kaluar janë konfirmuar gjithësej 18.

Me status “të shëruar” në nivel shtetëror janë marrë 2.294 persona të cilët kanë qenë të hospitalizuar ose në mjekim shtëpiak. Gjatë javës së kaluar gjithësej janë paraqitur 49 reinfektime, me rritje prej 28,9% në krahasim me javën e kaluar. Janë paraqitur 79 raste vdekjeje.

Në lidhje me simptomat të cilat janë të paraqitura tek të sëmurët, më së shpeshti janë regjistruar temperaturë (60,5%), kollitje (44,3%), lodhje (44,2%), shqisë e dobësuar për erë dhe shije (19,9%), kokëdhimbje (28,8%), dhimbje muskulore (25,0%), dhimbje në fyt (18,1%) dhe dhimbje në nyjet (20,7%). Janë regjistruar 56.070 raste asimptomatike.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена