fbpx
Поврзи се со нас

Рецепти

За гурмани авантуристи – Торта од домати, ореви и чоколада

Објавено

на

Доматите владеат на трпезата во салати, но оние кои сакаат да експериментираат во кујната можат да ги вметнат и во десертите. Еден таков креативен и храбар рецепт е тортата со сос од домати, ореви и чоколада. Доколку сте подготвени за поинакво слатко доживување, ова е вистинската торта за вас.

Состојки за тесто:

12 лажици шеќер
12 лажици масло
12 лажици сос од домати (претходно сварен и изладен)
1 лажиче сода бикарбона
меко брашно по потреба

Состојки за фил:

250 грама мелени ореви
350 грама шеќер
половина литар вода
80 грама бело чоколадо
5 лажици брашно

Подготовка:

Се замесува тесто од шеќерот, маслото, сосот од домат, содата и брашно по потреба. Добиеното тесто се пече. Откако е готово се сече на три кори.

За филот, 350 грама шеќер и половина литар вода се ставаат да зовријат. Во посебен сад, се раствораат 5 лажици брашно со малку вода, а потоа тоа се истура во врелиот шеќер. На крај се додаваат 250 грама мелени ореви и белото чоколадо. Сето тоа треба добро да се соедини, по што се филува тортата.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!