fbpx
Поврзи се со нас

Вести

Избори 2016: ​За кого гласаа гостиварци?

Објавено

на

Државната изборна комисија доцна синоќа ги објави првичните резултати од предвремените парламентарни избори 2016. Како гласаше Гостивар?​Од објавените податоци може да се види дека на подрачјето на општина Гостивар, партиите ДУИ, СДСМ и ВМРО ДПМНЕ бележат мала разлика во гласови. За ДУИ гласале 8.444 граѓани, СДСМ освоила 8.288 гласови, додека својот глас за ДМПНЕ го дале 8.097 гласачи.

​Од вкупно запишани 76.395 граѓани во избирачкиот список, правото на глас вчера го искористиле 37.354 што е излезност од 48,9%. За неважечки биле прогласени 1.014 ливчиња.

​ДИК во текот на денот треба да излезе со бројката на освоени мандати од партиите.

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!