Поврзи се со нас

Гостивар

За корона тестирани 3.791, позитивни 386 лица

Објавено

на

Во последните 24 часа направени се 3.791 тестирања, а регистрирани се 386 нови случаи на КОВИД-19, што е 10,3%, соопшти МЗ. По региони:
• Скопје – 205
• Куманово – 25
• Битола – 18
• Велес и Штип – по 16
• Крива Паланка – 15
• Струмица – 11
• Охрид – 10
• Тетово и Прилеп – по 9
• Свети Николе – 8
• Кичево, Кочани и Гевгелија – по 6
• Валандово – 5
• Кавадраци и Радовиш – по 4
• Пробиштип и Кратово – по 3
• Виница и Македонска Каменица – по 2
• Гостивар, Богданци и Демир Хисар – по 1
Во текот на изминатите 24 часа починале 8 лица: 5 починати лица од Скопје (63г, 68г, 71г, 78г, 82г), по едно починато лице од Куманово (84г), Кавадарци(62г) и Македонски Брод (53г). Од пријавените лица седум се починати во болнички услови, а еден е во домашни услови.
Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 8 починати лица, со датум на смрт од 20.09.2021 до
03.10.2021 година. Регистрирани се 5 лица од Скопје и по едно лице од Битола, Куманово и Охрид, на возраст од 34 до 83 години. Од пријавените лица, 4 се починати во болнички услови и 4 лица се починати во домашни услови.
Регистрирани сe 529 оздравени пациенти од:
• Скопје – 313
• Куманово – 37
• Штип – 22
• Кавадарци – 18
• Велес – 15
• Битола и Струмица – по 13
• Тетово и Прилеп – по 12
• Охрид – 9
• Кичево, Крива Паланка и Свети Николе – по 7
• Кочани – 6
• Гевгелија – 5
• Радовиш, Неготино, Кратово и Ресен – по 4
• Виница, Гостивар, Струга и Дебар – по 3
• Крушево – 2
• Валандово, Пробиштип и Македонска Каменица – по 1
Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена