Поврзи се со нас

Македонија

За минималецот и пензиите се обезбедени средства, уверува Владата

Објавено

на

  Зголемувањето на минималната плата и најавениот раст на пензиите нема да повлечат ребаланс на Буџетот, уверуваат од Владата. За петок е најавен и првиот состанок за зголемување на пензиите, а решението ќе се носи низ дијалог со сите засегнати страни.

  Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи вчера на прес-конференција одговарајќи на новинарски прашања рече дека за зголемувањето на минималецот кој треба да изнесува 18.000 денари се обезбедени средства во Буџетот, а за пензиите дека има пари во Фондот за пензиско и инвалидско осигирување.

  – И за минималната плата и за пензиите не треба да се прави ребаланс. Тие се веќе испланирани во Буџетот. За пензиите, Фондот на ПИОМ има обезбедено средства за еветуално зголемување. Не треба да се грижиме дека ќе земеме од некаде за да им дадеме на пензионерите. Пензионерите се осигурени со тоа што имаат доста средства во Фондот на ПИОМ, истакна Битиќи.

  Според Битиќи, финансиските извештаи на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување за лани, како година на пандемија и економска криза, покажуваат дека има значително зголемување на приходите заради движењето на економијата и на платите.

  Преговорите за пензиите, како што вчера најави премиерот Димитар Ковачевски, ќе почнат в петок. На состанокот се очекува да се разговара за можноста за промена на методологијата за пензиите, а доколку се прави нова методологија, тогаш таа ќе биде направена низ дијалог и ќе се бара најодржливото решение прифатливо за сите, уверуваат надлежните.

   На ист начин ќе биде направена новата методологија за пензиите која што ќе биде резултат на дијалог со здруженијата на пензионерите, односно асоцијациите на пензионерите. Тој дијалог ќе започне в петок оваа недела. Министерката за труд и социјална политика веќе го има свикано првиот состанок на којшто ќе се разговара за моделите што ги имаат размислувано асоцијациите на пензионерите и економските ресори во Владата. Таа методологија треба да овозможи зголемување на пензиите кое ќе биде одржливо во текот на наредните години, при што треба да се внимава и на одржливост на пензискиот Фонд, изјави вчера Ковачевски, одговарајќи на новинарско прашање на МИА по посетата на компанијата „Текспорт“.

  Дополнително, со оглед на тоа што се работи за година на економска криза предизвикана од енергетската европска криза, се прават анализи и за дополнителна финансиска помош за пензионерите.

  -Анализите се водат во насока помошта да биде скалеста, односно оние што имаат најмали пензии да добијат најмногу, а оние што имаат повисоки пензии соодветно на тоа да добијат износ, изјави Ковачевски, додавајќи дека во овој момент не може да каже конкретен износ бидејќи анализите се во тек.

  Дека ќе се бара решение кое ќе биде најприфатливо за сите страни потврди и вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи кој на вчерашната прес-конференција рече дека целта е исходот од преговорите да биде прифатлив за сите засегнати страни.

  Пензионерите бараат зголемување на пензиите со оглед на растот на трошоците на живот.

  Претходно, синдикатите бараа зголемување на минималната плата на 18.000 денари по што почнаа преговори на ниво на Економско-социјалниот совет и беше изнајдено заедничко решение за зголемување на минималецот со субвенционирање на придонесите на разликата од сегашните 15.200 до 18.000 денари. Законското решение за минималната плата во моментот е во собраниска процедура.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 2 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 4 недели

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 1 месец

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Здравје и убавинапред 2 недели

  Внимателно во природа, заштитете се од крлежи, оси, стршлени…

  Гостиварпред 5 дена

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Угостителските објекти во Гостивар летово со 2 часа плус работно време

  Гостиварпред 1 недела

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 1 недела

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Културапред 2 недели

  Гостиварски театар наскоро со две премиери: Уникатни во земјава и во регионот!

  Гостиварпред 1 недела

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Тешко повреден работник пренесен во гостиварската болница

  Гостиварпред 2 недели

  Трибина на СДСМ во Гостивар: Владата се грижи за стандардот на граѓаните, ВМРО одмага наместо да помага

  Гостиварпред 1 недела

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Пронајден мртов маж во приватен комплекс во Маврово

  Гостиварпред 1 недела

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Здравје и убавинапред 8 часа

  Пет неверојатни докази за тоа дека среќата е најдобар лек, кој ниедна таблета не може да го замени

  Македонијапред 8 часа

  Мицкоски бара Владата да го објави предлогот на својата веб страница

  Македонијапред 9 часа

  Ковачевски: Официјални ставови за францускиот предлог откако ќе ги помине сите филтри

  Гостиварпред 11 часа

  Физички напад во гостиварско Чегране

  Македонијапред 13 часа

  Повик за изградба и реконструкција на училишта од буџетот на МОН

  Гостиварпред 14 часа

  Над 350 настани и 14.000 посетители во YCC Гостивар, продолжена соработката со Општината

  Македонијапред 14 часа

  Нови 163 случаи на коронавирус, од кои 24 реинфекции

  Вестипред 15 часа

  До Владата стигна предлог од француското претседателство за деблокада на евроинтерграциите

  Гостиварпред 15 часа

  По кавга за сообраќај во Гостивар поднесени две пријави за напад

  Гостиварпред 16 часа

  Повисоки плати за вработените во Општина Гостивар и јавните претпријатија

  Македонијапред 17 часа

  Од денес пријавување кандидати за советници во Општина Тетово

  Гостиварпред 19 часа

  Приведен 56 годишен гостиварец

  Гостиварпред 20 часа

  Сенад Асани нов директор на ЈП „Паркинг и зеленило“ во Гостивар

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена