Поврзи се со нас

Вести

Në Gostivar dhe Tetovë për pak orë janë gjobitur 30 vozitës për parakalime të paligjshme

Објавено

на

Zyrtarë policorë të SPB-së Tetovë dje (12 dhjetor) nga ora 12 deri në ora 16, kanë kryer aksion kontroll për parakalim, në të cilin janë konstatuar dhe sanksionuar ligjërisht gjithsej 30 kundërvajtje, njofton policia. 22 prej tyre në Tetovë dhe 8 në Gostivar.

Shumica e shkeljeve kishin të bënin me parakalimin e vendeve të ndaluara dhe 3 me parakalimet në kolonë.

“Për të gjithë shkelësit janë përgatitur parashtresat e duhura dhe do të përballen me gjobat e parashikuara me ligj dhe masën mbrojtëse – heqje të përkohshme të patentë shoferit. SPB Tetovë me apel deri te drejtuesit e mjeteve që të mos bëjnë parakalime në vende të padukshme dhe të ndaluara, të përshtatin shpejtësinë sipas kushteve të rrugës dhe të kontribuojnë drejtpërdrejt në sigurinë e tyre dhe të përgjithshme të komunikacionit në rrugët në Pollog dhe më gjerë. Muajin e ardhshëm në zonën Tetovë-Gostivar, numri i përgjithshëm i automjeteve në rrugë dhe nëpër rrugët e Tetovës dhe Gostivarit do të rritet dukshëm, për shkak të ardhjes së punëtorëve të përkohshëm nga jashtë për festat e fundvitit”, thonë nga SPB.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Гостиварпред 2 часа

На патарина Гостивар фатено лице со фалсификувана возачка

Гостиварпред 3 часа

Лишен од слобода 19 годишен гостиварец

Македонијапред 4 часа

Или државата ќе помогне или ќе се затворат капацитетите, аларм на Стопанска Комора

Гостиварпред 5 часа

Случаи на напад и закана кон полицајци во Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Детска недела во градинките во Гостивар: Мали деца големи срца!

Македонијапред 6 часа

Од полноќ поскапуваат горивата

Гостиварпред 8 часа

Патник ограбил таксист во Гостивар ноќеска

Гостиварпред 8 часа

За непрописно престигнување во Гостивар за неколку часа казнети 42 возачи

Македонијапред 8 часа

Во октомври и ноември ќе завршат сите процеси за учебниците, вели Шаќири

Македонијапред 9 часа

Дваесет и седум години од атентатот врз претседателот Киро Глигоров

Македонијапред 11 часа

Почнува новата академска година

Гостиварпред 11 часа

Малку дожд, па стабилизација на времето следните денови

Гостиварпред 22 часа

Света литургија во Гостивар во чест на Собор на сите Македонски Светии

Гостиварпред 4 дена

ВМРО ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 1 недела

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 2 недели

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 1 недела

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 1 недела

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Гостиварпред 4 дена

Сметката за струја на болницата во Гостивар за август е 45.536 евра-Неиздржливо е, велат од Управата

Гостиварпред 1 недела

Ресурсен центар Гостивар: Пријавување на социјално загрозени кои имаат потреба од бесплатна нега и грижа

Гостиварпред 2 недели

Гостивар повикува: Ајде на планина!..Развој на планински туризам и еко едукација на младите

Македонијапред 1 недела

Коалиција сите за правично судење: Супервештачењето за „Ласкарци“ и „Тендери“ сè уште трае

Вестипред 2 недели

Православните верници слават Раѓање на Пресвета Богородица (Мала Богородица)

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци ќе се мотивираат повеќе да користат велосипеди

Гостиварпред 5 дена

Во Гостивар казнети 4 лица кои управувале електрични тротинети, контролите ќе продолжат

Гостиварпред 2 недели

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 4 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 2 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 2 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 5 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Гостивар

За неколку часа 30 казнети возачи во Гостивар и Тетово заради непрописно престигнување

Објавено

на

Полициски службеници на СВР Тетово вчера (12 декември) од 12 до 16 часот, спроведоа акциска контрола за престигнување, во која вкупно се откриени и законски санкционирани 30 прекршоци, информира полицијата. Од нив 22 на тетовско и 8 на гостиварско подрачје.

Најголемиот број од прекршоците се однесувале на престигнување на забранети места, а 3 на престигнување во колона.

„На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци и тие ќе се соочат со законски предвидените парични глоби и со заштитна мерка-времено одземање на возачките дозволи. СВР Тетово со апел до возачите да не престигнуваат на непрегледни и забранети места, да ја прилагодат брзината според условите на патот и непосредно да придонесат за сопствената и вкупната сообраќајна безбедност на патиштата во Полог и пошироко.Ова, дотолку повеќе што до крајот на овој и идниот месец на тетовско-гостиварското подрачје значително ќе се зголеми вкупниот број на возила по патиштата и низ тетовските и гостиварските улици, а поради доаѓање на времено вработените од странство за празниците.“, потенцираат од СВР.

Популарно изминативе 100 дена