fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

За неколку часа скоро 200 казни за брзо возење во Гостивар и Тетово

Објавено

на

На подрачјето на Секторот за внатрешни работи Тетово, вчера (21 февруари) од 11 до 17 часот, спроведена е акциска контрола за брзина во која била изречена вкупно 191 мерка. Сто и дваесет од мерките биле за пречекорување на максимално дозволената брзина надвор од населено место (Тетово-70 и Гостивар-50).Од нив, 20 мерки (Тетово-4 и Гостивар-16) се однесувале за пречекорувања поголеми од 70 километри на час, а 68, по 34 во двата региона, за пречекорувања од 50 до 70 километри.

Покрај ова, билa изреченa и 71 мерка (Тетово-39 и Гостивар-32) за пречекорувања на максимално дозволената брзина во населено место.Една од изречените мерки била за пречекорување за над 50 километри на час.

„Нешто подоцна, на автопатот Тетово-Гостивар, во близина на клучката за тетовско Камењане, полициски службеници од тетовската Полициска станица за безбедност на патниот сообраќај, со употреба на таканачениот „ноќен радар“ од 20 до 23 часот, реализирале засилени контроли, исто така, за брзина. Откриени и законски санкционирани биле 19 возачи, од  кои  девет ја пречекориле брзината за над 70, а десет од 50 до 70 километри на час. На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци и ќе се соочат со законски предвидените санкции.“, соопшти СВР.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!