fbpx
Поврзи се со нас

Вести

За неносење маска една минута во мртовечки сандак!

Објавено

на

Индонезијците кои не носат заштитна медицинска маска во Џакарта, главниот град на државата, можат да одберат казна, или да платат 17 долари, или да одлежат една минута во мртовечки сандак…

Па кој сака нека повели…

Властите ја вовеле оваа, во најмала рака, невообичаена мерка за оние кои не носат заштитна маска да размислат за опасните последици поради своето однесување, одкако дневниот број на новозаразени луѓе од Ковид-19 во ваа земја надминува илјада.

“Размислете за она што ќе се случи ако се заболите од Ковид-19“ – порачува во видеоспот еден официјален службеник на престапникот кој лежи во отворениот сандак.

Градските власти во Џакарта, покрај тоа, поставиле лажми мртовечки сандаци и покрај нив плочи на кои го пишува бројот на заразени за да ги подсетуваат граѓаните на последиците од непочитување на одлуката за носење заштитни маски.

Инаку, државата Индонезија забележува повеќе од 200.000 заразени и над 8.400 починати лица од корона вирусот.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Занимливостипред 2 часа

Словенците успешни и во садење џиновски тикви, најголемата има дури 713 килограми

Гостиварпред 4 часа

MOZZART со донација за хируршкото одделение во Општа болница Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Гостивар со 3 новозаразени од корона и 13 оздравени – во Македонија денес 112 нови случаи

Што, како, каде?!пред 6 часа

„Мега акција со Мега ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

Гостиварпред 7 часа

Гостиварската полиција уапси лице осудено на затвор за убиство

Гостиварпред 8 часа

Комеморација во медицинско во Гостивар за загинатиот ученик: „Ахмет Хакан Шанверди вечно ќе останеш во нашите срца“

Гостиварпред 9 часа

Амбасадорката на Црна Гора во посета на Гостивар – се разгледуваат можностите за поблиска соработка меѓу општините

Гостиварпред 9 часа

За два дена шеесетина граѓани казнети во Гостивар оти не носеле маски

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!