Поврзи се со нас

Македонија

За основците носењето маски веќе нема да биде задолжително

Објавено

на

Учениците од основните училишта се ослободуваат од носењето маски, но мерката останува за наставниците и техничкиот персонал, капацитетот на исполнетост на затворени објекти, како опери, театри, кина се зголемува од 50 отсто на 75 проценти и се укинуваат сертификатите за престој во отворениот дел од угостителските објекти.

Ова се трите мерки усвоени од Комисијата за заразни болести, кои таа ќе ги препорача на Главниот кризен штаб и на усвојување од Владата.

– Денеска имавме редовна седница на Комисијата за заразни болести на којашто прво ја разгледавме епидемиолошката состојба од минатата недела и врз основа на бројките од минатата недела, но и на оние критериуми кои ги спомнавме во соопштение минатиот пат со коишто се обидуваме да ја објективизирање процената на епидемиолошкиот ризик донесовме три мерки во согласност со тој нов алгоритам на процена на ризикот, изјави претседателот на Комисијата, Александар Петличковски.

Тој посочи дека на учениците не им е забрането носењето маски во училиштата, доколку сметаат дека треба да ги носат.

– Право на избор е. Ако некој сака да носи маска, има дома возрасни членови на семејството и сака да ги заштити, не е забрането да носи маска, но задолжението, обврската ја укинуваме. Нема обврска за задолжително носење на маски во училиште, појасни Петличковски.

Портпаролот на Комисијата, Злате Мехмедовиќ рече дека засега начинот на изолација останува ист, а мерките ќе се олабавуваат или заоструваат во зависност од епидемиолошката состојба.

– Доколку увидиме влошување на епидемиолошката состојба или зголемување на епидемиолошкиот ризик, тогаш може повторно на сила да се вратат истите мерки. На ваков начин, постепено олабавувајќи ги мерките согласно епидемиолошкиот ризик, доколку успееме да ја контролираме на терен епидемиолошката состојба, сметаме дека можеме не се доведеме во ситуација како што се доведоа земјите како што се Австрија, Германија, Велика Британија и Данска каде што имаше нагло зголемување на бројот на новозаразени, на хоспитализации и на починати, истакна Мехмедовиќ.

Во однос на вакцинацијата, Петличковски рече дека, апсолутно ќе се посветат на нејзино рекламирање, како најдобар начин за справување со пандемијата.

– Ние не знаеме што ќе се случи по месец дена, не па по два или три месеци, а во ова меѓувреме вакцинацијата останува клучната алатка во борба против пандемијата. Имавме малку интензивирање, праќање пораки и тоа многу ќе го засилиме затоа што има резултат, има одговор на рекламирањето, на потсетувањето дека е добро да се вакцинираат прво тие со поголем ризик, но понатаму и оние кои примиле две дози, а поминале доста време од втората доза. Во моментот стандард за најдобра заштита е три дози на вакцина и тоа интензивно, интензивно ќе го објаснуваме, потенцира Петличковски.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Македонијапред 8 часа

Битиќи: Леб ќе има по пристојни цени, можно е активирање на стоковните резерви

Мевмед Џафери, Маврово и Ростуше, ВМРО-ДПМНЕ, mevmed
Локални избори 2022пред 10 часа

Интервју со Мевмед Џафери, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од ВМРО ДПМНЕ

Медат Куртовски, Маврово и Ростуше, СДСМ
Локални избори 2022пред 11 часа

Интервју со Медат Куртовски, кандидат за градоначалник на Маврово и Ростуше од СДСМ

Македонијапред 12 часа

Утре и задутре трудниците и постарите да се ослободат од работа

Вестипред 14 часа

КФОР го зголеми присуството и патролирањето на косовско-српската граница

Гостиварпред 15 часа

Црковните старопечатени книги од Лазарополе подарени на Бигорски

Гостиварпред 16 часа

Немаат гајле, седнуваат зад волан без возачка – Над 410 казни во Гостивар за седум месеци

Македонијапред 16 часа

Спасовски: Од 1 јануари државјанство во електронска форма и барање за пасош и лична карта по електронски пат

Гостиварпред 17 часа

Нарушен јавен ред и мир ноќеска пред локал во Гостивар

Локални избори 2022пред 18 часа

Интервјуа со кандидатите за градоначалник на Маврово и Ростуше на Gostivarpress.mk

Гостиварпред 19 часа

Таравари: За излез од неизлезот – Техничка влада!

Македонијапред 19 часа

Авто-плинот од денес со нова намалена цена

Занимливостипред 20 часа

Мозокот зад возењето велосипед

Што, како, каде?!пред 6 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Македонијапред 1 недела

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 1 недела

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Вестипред 2 недели

Инфлацијата во Турција достигна речиси 80%

Гостиварпред 2 недели

Приведени тројца гостиварци заради физички напад

Гостиварпред 1 недела

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 3 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Maqedoni

Për nxënësit e shkollave fillore, mbajtja e maskave nuk do të jetë më e detyrueshme

Објавено

на

Nxënësit e shkollave fillore përjashtohen nga mbajtja e maskave, por masa mbetet për mësuesit dhe personelin teknik, kapaciteti i shfrytëzimit të ambienteve të brendshme si opera, teatro, kinema është rritur nga 50 për qind në 75 për qind dhe hiqen çertifikatat e qëndrimit në ambient të hapur në objektet hotelierike.

Këto janë tre masat e miratuara nga Komisioni i Sëmundjeve Infektive, të cilat do t’i rekomandojë Shtabit të Përgjithshëm të Krizës dhe për miratim nga Qeveria.

  • Sot kemi pasur një seancë të rregullt të Komisionit për Sëmundjet Infektive në të cilën fillimisht kemi shqyrtuar gjendjen epidemiologjike nga java e kaluar dhe duke u bazuar në shifrat e javës së kaluar, por edhe kriteret që kemi përmendur në një deklaratë herën e kaluar me të cilat mundohemi të objektivizojmë vlerësimin. për rrezikun epidemiologjik kemi miratuar tri masa në përputhje me atë algoritëm të ri të vlerësimit të rrezikut, tha kryetari i Komisionit, Aleksandar Petliçkovski.

Ai theksoi se nxënësve nuk u ndalohet të mbajnë maska ​​në shkolla, nëse mendojnë se duhet t’i mbajnë ato.

  • E drejta për të zgjedhur është. Nëse dikush dëshiron të mbajë maskë, ka familjarë të rritur në shtëpi dhe dëshiron t’i mbrojë, nuk është e ndaluar të mbajë maskë, por ne e heqim detyrimin. Nuk ka detyrim për mbajtjen e detyrueshme të maskave në shkollë, sqaroi Petlichkovski.

Zëdhënësi i Komisionit Zlate Mehmedoviq tha se për momentin mënyra e izolimit mbetet e njëjtë dhe se masat do të zbuten ose forcohen në varësi të situatës epidemiologjike.

  • Nëse shohim një përkeqësim të situatës epidemiologjike ose rritje të rrezikut epidemiologjik, atëherë të njëjtat masa mund të kthehen në fuqi. Në këtë mënyrë, duke lehtësuar gradualisht masat në përputhje me rrezikun epidemiologjik, nëse arrijmë të kontrollojmë situatën epidemiologjike në terren, besojmë se nuk mund të jemi në një situatë si vendet si Austria, Gjermania, Britania e Madhe dhe Danimarka. ku ka pasur një rritje të mprehtë të numrit të të sapoinfektuarve, të shtruarve në spital dhe të vdekurve, tha Mehmedoviç.

Lidhur me vaksinimin, Petliçkovski tha se absolutisht do t’i përkushtohen reklamimit të tij, si mënyra më e mirë për të përballuar pandeminë.

  • Nuk e dimë se çfarë do të ndodhë në një muaj, jo në dy apo tre muaj, dhe ndërkohë vaksinimi mbetet mjeti kryesor në luftën kundër pandemisë. Kemi pasur pak intensifikimin, dërgimin e mesazheve dhe do ta intensifikojmë shumë sepse ka një rezultat, ka përgjigje ndaj reklamave, për rikujtimin që është mirë të vaksinohen fillimisht ata me rrezikshmëri më të lartë, por më pas ata që kanë marrë dy. doza dhe kaloi shumë kohë dozën e dytë. Për momentin standard për mbrojtjen më të mirë janë tri doza të vaksinës dhe këtë do ta sqarojmë intensivisht, theksoi Petliçkovski.

Популарно изминативе 100 дена