fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

За „Парк“ 3 милиони, за „Отело“ 2 милиони денари – кои проекти од Гостивар ќе добијат пари од Министерство за култура?

Објавено

на

Како што веќе информиравме, Министерството за култура ги објави резултатите од конкурсите за финансирање проекти од Годишната програма за 2020-та. Од табелите ги издвоивме проектите што се однесуваат на Гостивар. Најголема сума ќе добие музичкиот фестивал „Парк“, 3 милиони денари, а веднаш по него е театарскиот фестивал „Отело“ со 2 милиони. Во продолжение погледнете ги останатите проекти од Гостивар што влегоа во програмата на Министерството.

ДРАМСКА ДЕЈНОСТ:
– Александар Нешкоски од Гостивар Детска театарска претстава „Волшебникот од Оз“ режија Александар Нешкоски 70.000
– Здружение „Дунек“ од Гостивар Претстава „Како повторно станав нормален“ автор Слободан Симиќ, режија Стојче Нешкоски 100.000
– Здружение „Отело“ од Гостивар 4-от Меѓународен театарски фестивал „Отело“ во Гостивар 2.000.000
– Друштво „ИХСИР“ од Гостивар Претстава „Број“ според Серил Черчил, драматизација и режија Сулејман Рушити 500.000

ВИЗУЕЛНИ УМЕТНОСТИ, АРХИТЕКТУРА И ДИЗАЈН:
– Здружение за култура РЕКА Е ПЕРМЕ Гостивар Shoqata per kulture REKA E EPERME Гостивар УБАВИНАТА НА ТРАДИЦИОНАЛНАТА ГОРНО РЕКАНСКА КУЃА ВО КОМБИНАЦИЈА СО УНИКАТНАТА НОСИЈА ВО ОВОЈ КРАЈ 80.000
– ЗМС ,,МИЛЕНИУМ-Гостивар ,,НАСЛИКАНИ ЕМОЦИИ,, 50.000
– ЗЛУМ ДРАУДАЦУМ ГОСТИВАР ,,Ликовна колонија ГОСТИВАР 2020,, 430.000
– З.Г-,,Фото сојуз на Македонија,, 58ми ,,Денови на македонска фотографија,, 30.000
– ЦМУ КУЛТ ГАЛЕРИЈА Гостивар Меѓународна изложба на фотографии ДИВЕРЗИТЕТ 60.000
– Даница Крстеска од Гостивар Самостојна изложба -Архитипови и сенки 35.000
– Меритон Таири од Гостивар Изложба на графики и слики -Влијанието на масовните медиуми на општеството 55.000
– Арбра Меџити од Гостивар Гостивар некогаш и денес 40.000
– Арианит Река од Гостивар Наука и уметност II 80.000
– Џелил Руфати од Гостивар МИТОЛОГИЈА 120.000
– Џезаир Реџепи од Гостивар Едукативна работилница за керамика 270.000
– Бурхан Ахмети од Гостивар Четврт меѓународен ликовен симпозиум „Струга 2020“ 200.000
– Арлинд Бајрами од Гостивар Movements 65.000

ЛИТЕРАТУРА И ИЗДАВАЧКА ДЕЈНОСТ:
– Киро Кипроски „Поглед низ времето“ 80.000

-Шазим Мемети, „Metafora e kohepushtimit(Piramida)“/„Метафората на времепоробувањето(Пирамида)“ 100.000

„Pike e papike…“/ „Точка без точка…“ 90.000

-Мирела Ибраими, Organet profesionale ne shkollat e mesme te gjimnazit ne funksion te orientim profesional te nxenesve, Стручни тела во гимназиите во функција на стручно водство на учениците 140.000

-Арта Ајдари, ORGANIZIMI DHE FUNKSIONIMI I QEVERISJES VENDORE NE KOMUNEN E GOSTIVARIT, Организација и функционирање на локалната власт во Општина Гостивар, 180.000

МЕЃУНАРОДНА ДЕЈНОСТ:
– ГАКУД „Браќа Ѓиноски“ од Гостивар Учество на меѓународен фолклорен фестивал во Берковица, Бугарија 100.000
– КУД „Јахи Хасани“ од с. Чегране, Гостивар Учество на Меѓународниот фолклорен фестивал „Денови на Невруз“ (Nevruz days) во Анкара, Турција 180.000

МУЗИЧКА И МУЗИЧКО-СЦЕНСКА ДЕЈНОСТ:
– Здружение младински клуб на турците Гостивар Турска недела на културата 200.000
– Инбокс Ентертаинмент Гостивар Тhe Park Festival vol 2 3.000.000

ФОЛКЛОР:
– Здружение за култура и фолклор “Софра е Гостиварит” – Гостивар „Гостиварска софра“ 80.000
– ГАКУД „Браќа Ѓиноски“ -Гостивар „Работа на друштвото во 2020 година – Јубилеј 70 постоење” 120.000
– КУД “Јахи Хасани” – Чегране, Гостивар „Спомен манифестација по повод бегалската криза – Кампот во Чегране 1999-2020“ 250.000

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!