Поврзи се со нас

Здравје и убавина

За посилен имунитет децата да јадат повеќе овошје и зеленчук

Објавено

на

Постуденото време во годината со себе носи разни болести и инфекции, а децата кои престојуваат во градинка или училиште, се особено подложни на нив. Ова не е неочекувано, бидејќи најмалите сѐ уште го градат својот имунитет.

За зајакнување, пак, на имунитетот на детето на природен начин, прво се почнува од сопствената кујна. Следат намирници богати со супстанции коишто ќе му помогнат на детскиот организам да се одбрани од вирусите и бактериите.

Урми – помагаат во стимулирање на имунолошкиот систем, ги намалуваат воспаленијата и ги регулираат хормоните. Тие содржат фитонутриенти, растителни соединенија кои имаат повеќекратни здравствени придобивки.

Цвекло – тоа е богато со влакна, поради што е одлично за здравјето на системот за варење. Помага во борбата против болестите и го зајакнува имунолошкиот систем.

Цитруси – полни се со витамин Ц. Овошките како портокал, лимон, лимес и грејпфрут се одлична поддршка на имунолошкиот систем.

Слатки компири – се богати со влакна, калиум и витамини.

Репка – одличен додаток на чорбести јадења. Содржи витамин Ц и аскорбинска киселина, којашто е моќен антиоксиданс и му помага на телото да се одбрани од надворешни патогени.

Кисела зелка… Нема сомнеж дека многу луѓе едвај ја чекаат зимата поради една причина – киселата зелка. Иако не им е омилена состојка на јадењето на децата, таа без сомнеж, ќе им користи доколку, на пр. со сармата изедат и ситно сечкана кисела зелка. Освен што го зајакнува имунитетот, поволно делува и на варењето, срцето и циркулацијата на крвта.

За зајакнување на имунитетот на возрасните, како прилично корисни се покажаа боровинките, печурките, ѓумбирот, пиперките, брокулата, лукот, спанаќот и кивите.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 дена

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Сообраќајна несреќа во Гостивар: Повредени пет лица, оштетени пет возила

Македонијапред 3 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Гостиварпред 4 недели

Букви на кирилица и глаголица и македонското знаме на натписот Гостивар во пресрет на 24 Мај

Гостиварпред 4 недели

Осквернавено срцето со македонското знаме и букви на натписот Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Видео емисиипред 6 дена

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 3 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена