Поврзи се со нас

Култура

За прв пат во Гостивар Слем поезија настан

Објавено

на

Под слоганот Poetry in Action, во Гостивар за прв пат ќе се одржи настан со Слем поезија на кој ќе учествуваат десетина млади автори од градот, кои сакаат да ги искажат своите ставови, чувства, мисли преку стихови и автентична интерпретација. Идејата и организацијата за еден ваков современ и светски популарен поетски настан е на матурантката од гостиварската гимназија Симона Филипоска, со поддршка на останатите учесници.

„Публиката ќе има можност да слушне поезија од моќните гласови на млади средношколци на темата нееднаквости и неправди. Темите кои се опфатени се најмногу поврзани со правата на жените, двојните стандарди и живеењето во патријархален систем.“, нагласуваа Филипоска.

Настанот ќе се одржи на 7 март со почеток во 17 часот во YCC (Центар за млади и заедницата).

Слем поезијата во суштина спојува умешност на пишување, перформанс и изведба, а вообичаено учесниците ги оценува публиката. Темите кои се одбираат се врзани со одредени проблематики, често се провокативни и целта е да ги натераат слушателите на размислување.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 1 ден

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 1 недела

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена