fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

За првпат албино панда снимена во дивина

Објавено

на

Станува збор за младенче кое не е постаро од две години.

Бела џиновска панда беше снимена како шета низ бамбусова шума во Кина, што е прв ваков случај забележан во дивината, велат експертите.

Снимката била направена со помош на инфрацрвени камери минатиот месец, во резерватот Волонг, на 2.000 метри надморска височина, југозападнао од кинеската провинција Сичуан.

Ли Шенг, истражувач од Универзитетот во Пекинг, за CNN изјави дека досега не е снимена ниту една албино панда во дивината. Тој исто така претпоставува дека оваа панда има една или најмногу две години.

„Пандата изгледаше силно и нејзините чекори беа цврсти и стабилни, тоа значи дека генетската мутација не влијаела многу врз животот“, вели Ли.

Засега не е познато кој пол е пандата. Животните со албинизам, појава што се појавува поради недостиг на меланин во телото, често се под поголем ризик да бидат нападнати од предатор во дивината бидејќи се полесно приметливи и лошо се снаоѓаат во просторот и генерално имаат послаб вид поради мутацијата, пишува Национална географија.

Џиновската панда е загрозен вид според Меѓународното здружение за зачувување на природата. Според нив, во дивината има само уште 1.864 џиновски панди.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!