Поврзи се со нас

Гостивар

За ред низ улиците во Гостивар повеќе паркинзи, пајак возила, алтернативни патишта…

Објавено

на

Како да се растовари сообраќајот во Гостивар, особено во централното градско подрачје и да се создадат услови за безбедно движење на пешаците? Ова се горливи прашања од гостиварското секојдневие, кои беа отворени како тема на дисусија на денешната седница на Советот.

Началникот на ОВР Гостивар, Басри Весели подвлече дека како приоритети ги нотирале обезбедувањето на повеќе паркинг места, специјализирани пајак возила за подигнување на погрешно паркирани автомобили како и алтернативни улици за движење со возилата.

„Според официјалните податоци на гостиварското подрачје има 38 илјади регистрирани возила, што е многу голема бројка. Мора да имаме и предвид дека во сезона, на тоа треба да се додадат и возилата на иселениците. А, официјални обележани паркинг места имаме 800, што е навистина недоволно. И точно е дека возачите паркираат, кој каде стигне. Неопходно е да се воведе ред, а за да се постигнат резултати во тој правец мора да се обезбедат повеќе паркинзи и пајак возила. Минимум три пајак возила треба да бидат на располагање, за да заедно со претпријатието за паркинзи, делуваме кон оние што паркираат непрописно.  И во време на зголемена фреквенција на сообраќај, како што е летниот период да има алтернативни патишта за движење, кои ќе ја растоварат гужвата во централното градско јадро“, нагласи началникот.

Советникот Џеват Фејзули, кој е и претседател на Здружението на слепи и лица со оштетен вид Реалност, истакна дека слободното движење е особено проблем за лицата со попречености поради блокираните пешачки премини.

„Замислете како може да помине улица едно слепо лице или некој во инвалидска количка? Тие проблеми мора да се решаваат“, рече тој.

Од полицијата сметаат дека и обезбедување на фиксни видео камери на главните раскрсници и улици, ќе придонесе за поголем сообраќаен ред и дисциплина.

Како други приоритети на кои треба да се реагира беа спомнати и кучињата скитници.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 7 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 8 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 10 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 12 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 13 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 14 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 14 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 15 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 17 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена