Поврзи се со нас

Вести

За родено прво дете 3.122 евра, за трето 16.600 евра – Србија ги зголеми додатоците

Објавено

на

Во Србија од први јули родителскиот додаток за раѓање прво дете ќе изнесува 366 илјади 122 динари (3 илјади 122 евра), соопшти денеска Министерството за семејна грижа и демографија.

Родителскиот додаток за второ дете, што се плаќа на 24 рати, сега изнесува 324 илјади 772 динари, за трето дете што се плаќа на 120 рати е 16 илјади 600 евра), а за четврто дете е скоро 3 милиони динари на 120 рати, се наведува во соопштението на српското министерство.

Еднократната помош за раѓање на второ и трето дете за деца родени на први јули годинава и подоцна изнесува 122.040 динари (илјада евра), додека паушалот за набавка на опрема за детето е 6 илјади 766 динари, се наведува во соопштението.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 43 секунди

Два случаи на семејно насилство вчера на подрачје на Гостивар

Македонијапред 3 часа

Македонија дел од кампања на Амбер Алерт Европа-Како да се постапи при исчезнување на дете

Гостиварпред 3 часа

Света архијерејска Литургија во бигорскиот скит во Битуше посветен на браќата Кирил и Методиј

Парламентарни избори 2024пред 4 часа

Гласаат болни, немоќни и затвореници пред утрешното прегласување за парламентарните избори во 7 избирачки места

Македонијапред 5 часа

Одземен имунитетот на врховниот судија Георгиев, одобрен е и негов притвор

Технологијапред 18 часа

Топ 5 технолошки новитети кои доаѓаат во блиска иднина

Македонијапред 19 часа

Уапсен судија од Врховен суд поради сомневање за мито

Гостиварпред 20 часа

Ноќеска во Добридол лишени од слобода машко и женско лице поради физичка пресметка

Спортпред 20 часа

Манчестер сити четврти пат по ред шампион на Англија

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена