Поврзи се со нас

Здравје и убавина

За што е добар зелениот чај?

Објавено

на

Зелениот чај е еден од најлековитите пијалоци во светот. Бидејќи е меѓу најмалку обработените чаеви, тој ги задржува своите вредни здравствени придобивки, како што се екстремно високите нивоа на антиоксиданси и корисни полифеноли.

Затоа се смета за златен стандард меѓу пијалоците, еден вид „волшебен пијалок“ кој помага при различни состојби, како заштита од рак, а се препорачува и редовно консумирање во помали количини. Зелениот чај има многу здравствени придобивки, а еве и неколку од нив.

Го намалува стресот

Редовното консумирање зелен чај може да го намали нивото на хормонот на стресот. Освен тоа, зелениот чај ја содржи и аминокиселината Л – теанин, која докажано ја ублажува анксиозноста, па се чувствувате подобро.

Заштита од рак

Секојдневното консумирање зелен чај го намалува ризикот од развој на рак на мочниот меур, хранопроводникот, јајниците, панкреасот, простатата, желудникот и кожата. Една студија има покажано дека жените кои пијат 2 или повеќе шолји зелен чај секој ден имаат 46% помал ризик од развој на рак на јајниците.

Добар е за циркулација

Зелениот чај има алкален ефект и може да го намали нивото на холестерол. Исто така, ја стимулира циркулацијата на крвта и го намалува ризикот од развој на болести на васкуларниот систем.

Го регулира крвниот притисок

Бројни студии покажаа дека зелениот чај го намалува ризикот од срцеви заболувања. Со секојдневно пиење зелен чај, можете да го регулирате нивото на крвниот притисок и да го намалите ризикот од срцев удар.

Го намалува ризикот за Алцхајмерова болест

Едно истражување покажа дека зелениот чај го намалува ризикот од насобирање наслаги во областа на мозокот што може да го зголеми ризикот од развој на Алцхајмерова болест.

Ја подобрува концентрацијата

Во составот на чајот има кофеин кој ја подобрува концентрацијата и меморијата. Пијте зелен чај наутро или рано попладне кога ќе забележите пад на нивото на енергија и концентрацијата.

Го намалува ризикот за Паркинсонова болест

Редовното консумирање зелен чај може да го намали ризикот од развој на Паркинсонова болест и да ја забави нејзината прогресија.

Чај за слабеење

Зелениот чај е одличен извор на катехини кои го поттикнуваат согорувањето на масните клетки. Затоа зелениот чај се препорачува за луѓе кои имаат проблеми со губење на тежината или одржување на здрава тежина, како замена за кафе или сок.

Го намалува ризикот од развој на Дијабетес

Зелениот чај го намалува ризикот од развој на дијабетес тип 2 и може да помогне во контролата на нивото на шеќер и со тоа да ја намали потребата од земање терапија (консултација со лекар).

Здравје на зглобовите

Катехините од зелениот чај го намалуваат хроничното воспаление, ја штитат ‘рскавицата и спречуваат дегенерација на коските.

Можни несакани ефекти од зелениот чај

Сепак, зелениот чај не е лек и прекумерното консумирање може да доведе до несакани ефекти кои не се опасни по живот, но можат да му наштетат на вашето здравје. Сите придобивки од зелениот чај ќе се реализираат со умерено консумирање, а неумереноста ќе доведе до овие состојби.

Еден од најчестите примери на несакани ефекти е дијареата која се јавува при пиење големи количини зелен чај, особено кај луѓе кои се на диета или во процес на слабеење и не внесуваат доволно витамини и минерали во организмот.

Исто така, зелениот чај има одредена доза на кофеин, што е помала од онаа во кафето или црниот чај, но сепак се советува да се внимава со дозирањето и да не се конзумира зелен чај во доцните попладневни часови. Премногу кофеин може да предизвика главоболки и проблеми со спиењето, а другите соединенија, кои ги има во изобилство во зелениот чај, може да предизвикаат гадење, вртоглавица, нарушувања на срцевиот ритам (аритмии) или проблеми со крвниот притисок.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 12 часа

Околу 700.000 македонски државјани живеат надвор од државата-Извештај на ОЕЦД

Македонијапред 12 часа

Утре прекин на струјата во долнореканскиот крај

Спортпред 13 часа

ФФМ: Благодарност за импресивната поддршка од навивачите

Вестипред 14 часа

Песков: Русија останува подготвена за преговори, но променети се условите

Гостиварпред 15 часа

Физички напад во Шеста зона во Гостивар

Гостиварпред 16 часа

Оглас за 14 вработувања во обвинителствата низ земјава, во Гостивар предвидено едно

Гостиварпред 17 часа

Приведени две лица од гостиварско заради марихуана

Македонијапред 17 часа

Бектеши: Рудници, казина и банки нема да бидат поддржани, а угостители и хотелиери да

Македонијапред 19 часа

МНР го осудува говорот на омраза на фудбалскиот натпревар меѓу Македонија и Бугаријa

Македонијапред 19 часа

Греење за градинките ќе има, вели министерката Тренчевска

Гостиварпред 20 часа

Обилни врнежи-Најмногу дожд на Шапка, во Пожаране и Маврово

Гостиварпред 21 час

Неколкучасовни прекини на струјата во два дела во Гостивар и во Корито

Вестипред 22 часа

Вселенското летало на НАСА успешно се судри со астероид

Гостиварпред 1 недела

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 5 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Спортпред 2 недели

КК Гостивар сезоната ја започнува против Пелистер во „Младост“

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 4 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 1 недела

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Спортпред 1 недела

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Гостиварпред 5 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 4 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена