Поврзи се со нас

Македонија

За три дена 81 нов ковид случај, нема починати

Објавено

на

  Во последните три дена регистрирани се 81 нов случај на КОВИД-19 од направени 1.972 тестови, а нема починати како последица на вирусот, покажуваат податоците од Институтот за јавно здравје.

  Како што информрираат од Министерството за здравство, од новозаболените, 53 се во Скопје, по пет од Битола и Прилеп, три  Велес, по двајца од Куманово, Тетово и Струга, а по еден од Кавадарци, Гостивар, Охрид, Штип, Струмица, Кичево, Виница, Богданци и Крушево.

  Од вкупниот број на позитивни регистрирани се 20 реинфекции.

  Регистрирани сe 124 оздравени пациенти од: Скопје – 90, Битола – 7, Прилеп и Кавадарци – по 3, Куманово, Тетово, Струга, Штип, Струмица, Неготино и Дебар – по 2, Велес, Гостивар, Охрид, Кичево, Кочани, Гевгелија и Свети Николе – по 1.

  Во текот на изминатите три дена не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се регистрирани починати лица.

  Направени се 1.972 тестови преку: ИЈЗ-165, ЦЈЗ Скопје-28, ЦЈЗ Битола-25, ЦЈЗ Прилеп-24, ЦЈЗ Тетово-6, ЦЈЗ Куманово-23, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–42, Жан Митрев (Филип Втори)-40, Авицена-36, Биотек-80, Систина-34, лабораторија Лаор-21, Синлаб-5, Ремедика-5, Плодност-46, Генеа-33, Никоб Лаб-108, ВФВ Медикал-9, Ели МедикаПлус-19, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-1, Рапид Лаб–19, Жан Митрев Струмица–5, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-13, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 1.179.

  Досега во земјата се направени вкупно 2.072.171 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.960, бројот на оздравени пациенти е 303.287, на починати е 9.322, а бројот на активни случаи изнесува 351.

  Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

  Скопје 147633, Активни 247

  Куманово 16691, Активни 7

  Битола 15739, Активни 22

  Прилеп 14231, Активни 8

  Тетово 13498, Активни 11

  Кавадарци 10705, Активни 6

  Велес 9805, Активни 4

  Гостивар 9616, Активни 4

  Охрид 8953, Активни 15

  Штип 8087, Активни 4

  Струмица 8084, Активни 5

  Кичево 5658, Активни 4

  Кочани 5103, Активни 3

  Струга 4732, Активни 2

  Гевгелија 4426, Активни 1

  Неготино 3700, Активни 0

  Ресен 2753, Активни 1

  Свети Николе 2637, Активни 0

  Радовиш 2531, Активни 0

  Крива Паланка 2419, Активни 0

  Делчево 1986, Активни 0

  Берово 1693, Активни 1

  Дебар 1681, Активни 0

  Валандово 1488, Активни 0

  Виница 1396, Активни 1

  Пробиштип 1268, Активни 1

  Богданци 1022, Активни 1

  Кратово 966, Активни 0

  Крушево 931, Активни 1

  Демир Хисар 836, Активни 0

  Македонски Брод 741, Активни 2

  Демир Капија 593, Активни 0

  Македонска Каменица 525, Активни 0

  Пехчево 486, Активни 0

  Дојран 347, Активни 0.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 8 минути

  За половина година СВР Тетово приведе 110 лица барани за издржување затвор

  Вестипред 1 час

  „Лопови, Лопови“ – Во БиХ незадоволни граѓани излегоа на улиците

  Гостиварпред 3 часа

  Убавини од глина! Керамичка работилница во Гостивар по трет пат

  Вестипред 4 часа

  ТУК: Државата да овозможи вработување на 5 000 келнери, садопери, рецепционери и собари од Турција

  Македонијапред 5 часа

  Почнува вакцинација со четврта доза против Ковид-19

  Гостиварпред 6 часа

  Контрола во Гостивар: Летале казни за неносење маски во автобуси и такси возила

  Гостиварпред 7 часа

  Гостивар: Извршителка пријавила двајца браќа за закани по живот

  Гостиварпред 8 часа

  Дискусија во Гостивар на тема „Дискриминација во средните училишта“

  Македонијапред 9 часа

  Курбан Бајрам – 9 јули, неработен ден за граѓаните од муслиманска вероисповед

  Македонијапред 10 часа

  МВР: 47 полициски службеници се повредени на вчерашниот протест

  Македонијапред 10 часа

  Зголемен интензитетот на сообраќај, нема подолги задржувања на границите

  Занимливостипред 21 час

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 23 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 2 недели

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Гостиварпред 1 недела

  Познатата стилистка едукатор Јелиз Каја во Гостивар

  Спортпред 2 недели

  ЕХФ го исфрли Вардар од Лигата на шампионите

  Гостиварпред 1 недела

  НСП: Во ек на криза МВР воведува 8 часовни смени, како полицајците да одат на работа од Гостивар до Ростуше?

  Здравје и убавинапред 2 недели

  Сирењето благотворно за црниот дроб

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена