fbpx
Поврзи се со нас

Здравје и убавина

За зајакнување на имунитетот, топол напиток кој ги ублажува симптомите на настинка и вироза

Објавено

на

Ова е вкусен и топол напиток од ѓумбир ќе ги стопли “ладните“ коски и ќе ви помогне да им се спротивставите на настинките и на многу други здравствени тегоби.

Состојки:

– грутка свеж ѓумбир

– 1 литар вода

– 3 мали лажици домашен мед

– 1 лимон

Подготовка:

Излупете го коренот од ѓумбир и исечете го на резанки. Ставете го ѓумбирот во лонец и прелијте го со вода, потоа ставете го на варење од 15 до 20 минути на умерена температура. Тргнете го од оган и оставете го да отстои уште 5 минути. Извадете го ѓумбирот од течноста, а течноста засладете ја со домашен мед и исцедете го лимонот. Напитокот пијте го топол.

 

 

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 6 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!