Поврзи се со нас

Гостивар

Забава, цртање, песни и дружење за најмалите во Гостивар на настан за Летник

Објавено

на

Деца од гостиварските градинки поминаа дел од денешниот ден надвор од вообичаениот распоред што го имаат секојдневно во градинка, на забавна активност што се организираше кај детското катче во градскиот парк. Најмалите тука се забавуваа, ја покажаа својата креативност со изработување цртежи, играа, пееја и се дружеа со омилените маскоти од цртани филмови…

Настанот го организираше општинскиот Сектор за образование, а го поддржа јавната установа Детска радост.

Забава, цртање, песни и дружење за најмалите во Гостивар на настан за Летник

градинка деца (8)
градинка деца (5)
градинка деца (7)
градинка деца (2)
градинка деца (6)
градинка деца (4)
градинка деца (1)
градинка деца (8) градинка деца (5) градинка деца (7) градинка деца (2) градинка деца (6) градинка деца (4) градинка деца (1)

„Денес е 14 март, кога е Летник и по тој повод се организиравме да ги донесеме децата од градинка во паркот за еден вид рекреација, играње, музика, едноставно да се релаксираат и да уживаат во убавото сончево време.“, рече раководителката на Секторот, Аслијан Снопче.

На децата им се придружија и млади уметници кои им ги цртаа лицата со интересни цртежи во знакот на пролетта, со пеперутки, цвеќиња и сл.

Инаку, според народните верувања на Латник почнува пролетта и овој празник се поврзува со враќањето на птиците преселници од топлите краишта

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена