Поврзи се со нас

Гостивар

Зачестени пожари, полицијата со апел-Не палете отпад, не правете зимници во подрумите

Објавено

на

Последниве десетина дена на тетовско-гостиварското подрачје биле пријавени десетина пожари на отворен простор, но и во станбени згради и други објекти, како и на возила. Најчесто гореа „диви“ депонии со разновидни отпадоци, сува трева, стрништа и нискостеблеста вегетација, додека во зградите биле зафатени подрумски простории и скали.

Секторот за внатрешни работи Тетово повторно апелира до граѓаните да бидат крајно внимателни, да не палат огнови на отворен простор, каде и да е и за било каква цел, а станарите во зградите посебно да внимаваат на подрумските и другите заеднички простории, да го ограничат пристапот до овие простории на други лица и да не ги користат за приготвување на зимници со печки на дрва, или други лесно запаливи материи. Покрај тоа, на станарите им се советува и навреме да ја проверат исправноста на електричната инсталација во објектите, особено ако станува збор за постари објекти.

Секторот за внатрешни работи Тетово уште еднаш потсетува дека предизвикувањето пожар намерно или од невнимание е кривично дело  за кое согласно членовите 288 и 227 од Кривичниот законик се предвидени парични и затворски казни до 5, односно од најмалку 8 години, зависно од видот на пожарот, околностите и последиците.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Zjarre të shpeshtuar, policia me apel- Mos digjni mbeturina, mos bëni turshi nëpër bodrume

Објавено

на

Dhjetë ditët e fundit në rajonin Tetovë-Gostivar kanë qenë të paraqitura dhjetëra zjarre në hapësirë të hapur, por edhe në ndërtesa banimi dhe objekte të tjera, si edhe në vetura. Më së shpeshti digjeshin deponi të “egra” me mbeturina të llojllojshme, barr i thatë, kallamishte dhe vegjetacion i shkurtër, derisa në ndërtesat kanë qenë të zëna hapësirat e bodrumeve dhe shkallët.

Sektori i punëve të brendshme Tetovë përsëri apelon deri tek qytetarët të jenë skajshmërisht të kujdesshëm, të mos ndezin zjarre në hapësirë të hapur, kudo që të jetë dhe për çfarëdo qoftë qëllimi, kurse banorët e ndërtesave veçanërisht të kenë kujdes me bodrumet dhe hapësirat e tjera të përbashkëta, t’a kufizojnë qasjen deri tek këto hapësira për persona të tjerë dhe të mos i përdorin për përgatitje të turshive dhe ushqimeve të dimrit në furra me dru, ose materie të tjera që digjen lehtë. Përkrah kësaj, banuesve ju rekomandohet edhe në kohë t’a kontrollojnë korrektësinë e instalacioneve elektrike në objektet, veçanërisht nëse bëhet fjalë për objekte më të vjetra.

Sektori i punëve të brendshme Tetovë edhe njëherë rikujton se shkaktimi i zjarrit me qëllim ose nga pakujdesia është vepër penale për të cilën në përputhje me nenet 288 dhe 227 nga Kodi penal janë të parashikuara gjoba dhe dënime me burg deri 5, gjegjësisht më së paku 8 vjet, në varësi prej llojit të zjarrit, rrethanave dhe pasojave.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ

Популарно изминативе 100 дена