Поврзи се со нас

Македонија

Задолжителна вакцинација и во приватниот сектор, бара Стопанската комора

Објавено

на

Стопанската комора на Северна Македонија бара да се воведе задолжителната вакцинација и во приватниот сектор. Само така, смета, ќе се постигнат колективни резултати во борбата со вирусот, но и ќе се овозможи континуитет на деловните процеси.

Како што соопшти денеска потпретседателката на Комората, Анета Трајковска, ова барање во вид на Иницијатива е веќе доставено до Владата.

-Ја поддржуваме задолжителната вакцијација во јавниот сектор, посебно во здравството, но сметаме дека вакцинацијата треба да биде задолжителна и во приватниот сектор како што прават повеќето европски земји, повикувајќи се на правото на работникот за заштита при работа. Мора заеднички да работиме на подигнување на степенот на имунизација, што е неопходно да се постигне во пократок временски период за да се спречат мутациите на вирусот. Затоа предлагаме мерката да стапи на сила што поитно, но да се даде период за можност невакцинираните лица кои се во работен однос да се вакцинираат, рече Трајковска на прес-конференција.

Според неа, вработените треба да бидат вакцинирани против КОВИД, да имаат потврда дека го прележале вирусот или да се тестираат и за тоа, кога ќе доаѓаат на работа, да приложуваат соодветен сертификат. Притоа, работодавачот, мора да води соодветна евиденција.

-Вработените треба да поседуваат и да приложат на увид сертификат/потврда за извршена имунизација против КОВИД (за примени најмалку две дози вакцина), како и сертификат/потврда за прележан КОВИД во последните шест месеци, сметајќи од денот на оздравувањето. За вработените кои не се вакцинирани или го немаат прележано вирусот да се предвиди воведување задолжително тестирање најмалку еднаш неделно со брзи антигенски тестови со само-тестирање или во државни или приватни дијагностички центри, како ќе одлучи работодавачот. Доколку работодавачот се одлучи за само-тестирање, тоа да се изведува во работните простории, а работодавачот да го одреди местото и времето на само-тестирање. Работодавачот треба да води евиденција на евидентен лист кој мора да го содржи датумот на тестот, резултатот од тестот (позитивен, негативен) и потпис на работникот, објасни Трајковска

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 1 недела

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 3 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Гостиварец измамен од „бизнисмен“ од Скопје за 2000 евра

Гостиварпред 3 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 6 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Vaksinim i detyrueshëm edhe në sektorin privat, kërkon Oda ekonomike

Објавено

на

Oda Ekonomike e Maqedonisë së Veriut kërkon vendosjen e vaksinimit të detyrueshëm në sektorin privat. Vetëm në këtë mënyrë, beson ai, do të arrihen rezultate kolektive në luftën kundër virusit, por edhe do të mundësohet vazhdimësia e proceseve të biznesit.

Siç njoftoi sot nënkryetarja e Odës, Aneta Trajkovska, kjo kërkesë në formë të Iniciativës tashmë është dorëzuar në Qeveri.

  • Ne mbështesim vaksinimin e detyrueshëm në sektorin publik, veçanërisht në shëndetësi, por besojmë se vaksinimi duhet të jetë i detyrueshëm në sektorin privat siç bëjnë shumica e vendeve europiane, duke përmendur të drejtën e punëtorit për mbrojtje në punë. Ne duhet të punojmë së bashku për të rritur nivelin e imunizimit, i cili është i nevojshëm për të arritur në një periudhë më të shkurtër kohore për të parandaluar mutacionet në virus. Prandaj, ne propozojmë që masa të hyjë në fuqi sa më shpejt, por t’u jepet një periudhë që të mund të vaksinohen personat e pavaksinuar që janë të punësuar, tha Trajkovska në një konferencë për media.

Sipas saj, punonjësit duhet të vaksinohen kundër KOVID-it, të kenë një vërtetim se janë prekur nga virusi ose të testohen dhe për këtë kur të vijnë në punë të dorëzojnë certifikatën përkatëse. Duke vepruar kështu, punëdhënësi duhet të mbajë të dhënat e duhura.

-Punonjësit duhet të posedojnë dhe të dorëzojnë për inspektim një vërtetim/konfirmim për imunizimin kundër KOVID (për marrjen e të paktën dy dozave të vaksinës), si dhe një çertifikatë/vërtetim për KOVID të kaluar në gjashtë muajt e fundit, duke llogaritur nga dita e shërimit. Për punonjësit që nuk janë vaksinuar ose që nuk janë ekspozuar ndaj virusit, testimi i detyrueshëm duhet të bëhet të paktën një herë në javë me analiza të shpejta të antigjenit me vetë-testim ose në qendra diagnostike publike ose private, sipas vendimit të punëdhënësit. Nëse punëdhënësi vendos për vetëtestim, ai duhet të kryhet në ambientet e punës dhe punëdhënësi duhet të përcaktojë vendin dhe kohën e vetëtestimit. Punëdhënësi duhet të mbajë shënime në një fletë regjistrimi e cila duhet të përmbajë datën e testimit, rezultatin e testit (pozitiv, negativ) dhe nënshkrimin e punëtorit, sqaroi Trajkovska.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена