fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Заев го доби мандатот, има рок од 20 дена да формира нова Влада

Објавено

на

Точно напладне, претседателот Стево Пендаровски му го врачи мандатот за составување на Влада, на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, чија коалиција „Можеме“ освои најмногу пратенички места на Парламентарни избори на 15 јули.

„Ќе составиме Влада која уште повеќе ќе го развива концептот едно општество за сите. До Собранието ќе испорачам предлог со квалитетни и одговорни кадри. Програмата на новата Влада ќе биде посветена на новата македонска економија, платите и пензиите да продолжат да растат, да вложуваме во младите и рамномерен развој, да даваме поддршка на домашното стопанство. Северна Македонија ќе добие Влада која ќе го следи европскиот пат, патот до просперитет.“, изјави Заев.

Лидерот на СДСМ има рок од 20 дена за составување на Влада.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Од полноќ нови цени на горивата

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!