fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Заев и Мицкоски се согласија теренскиот Попис да се одложи

Објавено

на

Лидерската средба меѓу претседателите на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски резултираше со согласност за одложување на пописот.

Како што истакнаа лидерите на политичките партии, заради можноста попишувачите да примат и втора доза вакцина против ковид, се постигнал договор, пописот да се одложи и да се спроведе од 5 до 30 септември. Со тоа се одложуваат и локалните избори, и тие ќе се одржат во втора половина на октомври, анместо во првата.

Во меѓувреме ќе продолжи попишувањето на дијаспората.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!