Поврзи се со нас

Гостивар

Загадувањето во Гостивар 17 часа непрекинато во црвена фаза

Концентрацијата на опасните ПМ10 честички во воздухот на подрачјето на Гостивар е над дозволените граници во изминатите 17 часа непрекинато. Загаденоста не се намали ни утрово. Градот се наоѓа во црвена фаза на загаденост од 16 часот вчера, кога беа измерени 170 микрограми на метар кубен, до последното мерење од 9 часот утрово кога има 143. Највисоките вредности се забележани вчеравечер во 21 и 22 часот со над 220 микрограми/м3.

Моментално Гостивар е на трето место по загаденост во земјава.

ПМ 10 честичките се со милимикронски димензии и со вдишување навлегуваат длабоко во дишните патишта и може да остават фатални последици по здравјето на човекот при подолготрајна изложеност. Потекнуваат од разни издувни гасови, аеросоли, прашина, пепел, чад и сл. Загадувањето од суспендирани честички предизвикува: кашлање, тешко дишење, намалена функција на белите дробови, влошена астма, развивање на хроничен бронхит, тахикардија и друго.
Луѓето со срцеви и белодробни заболувања, деца и постари луѓе се најподложни на последиците од аерозагадувањето.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!