Поврзи се со нас

Гостивар

Зајакнати контроли, дали возачите ги пропуштаат пешаците

Објавено

на

Секторот за внатрешни работи Тетово деновиве со зголемен интензитет реализира бројни контролни активности за поголем ред и безбедност во сообраќајот, каде веќе се чувствува забележително зголемена динамика. Вчера (22 јуни) од 10 до 14 часот спроведена е акциска контрола на возачи, дали и колку тие им даваат предност на пешаците, односно дали ги пропуштаат на обележани пешачки премини или на други начини. При контролата биле откриени и санкционирани 17 прекршоци (Тетово-16 и Гостивар-1). Најголемиот број од нив се однесувале на непропуштање на обележани премини.

На сите возачи-прекршители изготвени им се поднесоци и ќе се соочат со законски предвидените парични глоби кои за ваквите прекршоци се движат од 200 до 250 евра во денарска противвредност, а за некои од возачите ќе следува и мерка-времено одземање на возачките дозволи од три месеци до една година, информира полицијата.

Секторот за внатрешни работи Тетово со уште еден апел до возачите секогаш да внимаваат и да им даваат предност на пешаците, а пешаците да ги минуваат улиците таму каде што тоа е дозволено и да не се изложуваат на опасност поради непрописно движење да ги удри некое возило. Ова, дотолку повеќе што минатата година дури половина од човечките жртви во сообраќајните несреќи на поширокото тетовско подрачје биле токму пешаци.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 недела

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 1 недела

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Рецептипред 4 недели

Домашен сок од цреша по рецепт на нашите баби

Гостиварпред 3 недели

Во пресрет на доаѓањето на печалбарите подготовки и мерки за ред во сообраќајот

Гостиварпред 3 недели

Неуморен автор! Гостиварецот Кипроски промовира уникатна и ретка монографија

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена