Поврзи се со нас

Гостивар

Заклучувајте врата и затворете прозорци, сезоната на прослави е ризик за кражби

Објавено

на

Во празничниот период и сезоната на семејни свечености, последниве години честа мета на крадците се куќи и станови на оние кои прославуваат и кои поради тоа отсуствуваат од домовите. СВР Тетово предупредува дека нивното отсуство, вешто и умешно го користат поединци, кои влегуваат во домовите и најчесто одземаат златен накит или пари.

Полицијата апелира до оние кои организираат или учествуваат на свадбени или други празнични свечености, во тоа време задолжително да ги заклучуваат влезните врати и да не ги оставаат отворени прозорците.

До граѓаните се апелира, исто така, доколку забележат непознати, сомнителни лица во близина на куќите или становите, да ги пријават во најблиското полициско одделение или станица, на бесплатниот и веќе познат телефонски број 192, со што во голема мерка ќе помогнат за нивно ефикасно идентификување и оневозможување да извршат кражби или друг вид криминал.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 10 часа

Околу 700.000 македонски државјани живеат надвор од државата-Извештај на ОЕЦД

Македонијапред 11 часа

Утре прекин на струјата во долнореканскиот крај

Спортпред 11 часа

ФФМ: Благодарност за импресивната поддршка од навивачите

Вестипред 12 часа

Песков: Русија останува подготвена за преговори, но променети се условите

Гостиварпред 13 часа

Физички напад во Шеста зона во Гостивар

Гостиварпред 14 часа

Оглас за 14 вработувања во обвинителствата низ земјава, во Гостивар предвидено едно

Гостиварпред 15 часа

Приведени две лица од гостиварско заради марихуана

Македонијапред 16 часа

Бектеши: Рудници, казина и банки нема да бидат поддржани, а угостители и хотелиери да

Македонијапред 17 часа

МНР го осудува говорот на омраза на фудбалскиот натпревар меѓу Македонија и Бугаријa

Македонијапред 18 часа

Греење за градинките ќе има, вели министерката Тренчевска

Гостиварпред 18 часа

Обилни врнежи-Најмногу дожд на Шапка, во Пожаране и Маврово

Гостиварпред 19 часа

Неколкучасовни прекини на струјата во два дела во Гостивар и во Корито

Вестипред 20 часа

Вселенското летало на НАСА успешно се судри со астероид

Гостиварпред 1 недела

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Гостиварпред 2 недели

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 5 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Спортпред 2 недели

КК Гостивар сезоната ја започнува против Пелистер во „Младост“

Гостиварпред 2 недели

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 4 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 1 недела

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Спортпред 1 недела

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Гостиварпред 4 дена

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Гостиварпред 6 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 1 месец

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 4 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 4 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Kyçeni derën dhe mbyllini dritaret, sezoni i festave është rrezik për vjedhje

Објавено

на

Në periudhën festive dhe sezonin e solemniteteve familjare, vitet e fundit një objektiv i shpeshtë i hajdutëve janë shtëpitë dhe banesat e atyre që festojnë dhe për rrjedhojë mungojnë në shtëpitë e tyre. SPB Tetovë paralajmëron se mungesën e tyre e shfrytëzojnë me mjeshtëri individë, të cilët hyjnë në shtëpi dhe shpeshherë marrin bizhuteri ari apo para.

Policia apelon që ata që organizojnë apo marrin pjesë në dasma apo festa të tjera, në atë kohë të mbyllin detyrimisht dyert e hyrjes dhe të mos i lënë dritaret hapur.

Gjithashtu, apelohet qytetarët që, nëse vërejnë persona të panjohur, të dyshimtë pranë shtëpive apo banesave të tyre, të lajmërojnë në departamentin apo stacionin policor më të afërt, në numrin e telefonit 192 pa pagesë dhe tashmë të njohur, gjë që do t’i ndihmojë shumë për identifikimin efektiv dhe parandalimin e tyre nga kryerja e vjedhjeve ose krimeve të tjera.

Популарно изминативе 100 дена