Поврзи се со нас

Македонија

Законот за дивоградби заглавен во собраниска процедура, вели Бочварски

Објавено

на

Законот за дивоградби е во собраниска процедура. Ако Парламентот е подготвен за дебата, тука сме да ги отвориме сите прашања, рече денеска министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски.

Одговорајќи на новинарски прашања по увидот во изградбата на браната на реката Отиња, Бочварски истакна дека законот е целосно преправен и корегиран, како и дека се земени предвид предлозите на граѓанските здруженија и организации.

-Државата е исправена пред овој предизвик, да се донесе законот. Ние целосно го преправивме. Направивме и многу други чекори со кои ги послушавме и испочитувавме граѓанските здруженија и организации за законот да биде прифатлив и за граѓаните и за Парламентот. Законот е веќе во собраниска процедура, а ако Парламентот е подготвен да дебатираме, тука сме да ги отвориме сите прашања зашто законот е потребен и за националните и за општинските инфраструктурни проекти, но пред се за граѓаните кои сакаат да ги стават во легална рамка своите објекти. Кога ќе бидеме повикани како Влада, ќе бидеме во Собранието за да дискутираме за подобрување и донесување на законот. Заглавен е во Собрание и очекуваме дискусија на комисиска расправа, рече Бочварски.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Спортпред 11 минути

КК Гостивар денеска го пречекува седмопласираниот Еуроникел

Гостиварпред 1 час

Во Гостивар лишени од слобода три лица барани за затворски казни

Македонијапред 2 часа

Од денес стапува во сила одлуката за намалување и замрзнување на цените на тоалетната хартија, влошките…

Гостиварпред 3 часа

При заплена на 4 килограми марихуана приведени лица од Гостивар и од Битола

Гостиварпред 4 часа

Утрово најстудено во Лазарополе, попладне се очекува дожд

Вестипред 18 часа

AccuWeather објави голема прогноза за пролетта: Еве што се очекува за нашиот дел од Европа, некои се загрижени

Македонијапред 21 час

Протест на машинскиот и извршниот персонал на МЖ Транспорт, најавена блокада на железничкиот сообраќај

Гостиварпред 21 час

Во вторник старт на изградбата на автопатот Тетово-Гостивар, посебен сообраќаен режим поради свеченоста

Гостиварпред 24 часа

Инцидент во модуларната болница во Гостивар, жена се заканувала на персоналот

Гостиварпред 2 недели

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 4 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 1 недела

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 4 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 4 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Ligji për ndërtimet pa leje është bllokuar në procedurë parlamentare, thotë Boçvarski

Објавено

на

Ligji për ndërtimet pa leje është në procedurë parlamentare. Nëse Kuvendi është i gatshëm për debat, ne jemi këtu për t’i hapur të gjitha çështjet, tha sot ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Blagoj Boçvarski.

Duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve pas inspektimit të ndërtimit të digës në lumin Otinja, Boçvarski tha se ligji është rishikuar dhe korrigjuar tërësisht, si dhe janë marrë parasysh propozimet e shoqatave të shoqërisë civile dhe organizatave.

–Shteti është përballë kësaj sfide, të miratojë ligjin. Ne e ndryshuam plotësisht. Kemi ndërmarrë edhe shumë hapa të tjerë me të cilët kemi dëgjuar dhe respektuam shoqatat dhe organizatat qytetare që ligji të jetë i pranueshëm edhe për qytetarët edhe për Kuvendin. Ligji është tashmë në procedurë parlamentare dhe nëse Kuvendi është gati për të debatuar, ne jemi këtu për të hapur të gjitha pyetjet sepse ligji është i nevojshëm si për projektet e infrastrukturës kombëtare ashtu edhe për ato komunale, por mbi të gjitha për qytetarët që duan të vendosin objektet në kuadër ligjor. Kur të thirremi si Qeveri, do të jemi në Kuvend për të diskutuar për përmirësimin dhe miratimin e ligjit. Ai është bllokuar në Parlament dhe presim diskutim në një debat komisioni, tha Boçvarski.

Популарно изминативе 100 дена