Поврзи се со нас

Занимливости

Занимливости за првите чекори на човекот по Месечината

Објавено

на

  Теорија на заговор или факти? Еве неколку интересни моменти за стапнувањето на човекот на Месечината.

  Теоретичарите на заговори тврдат дека Американците го замолиле Стенли Кубрик да го режира првото слетување на човекот на Месечината.

  На 16-ти јули 1969-та година од Кенеди лансирачкиот центар во Флорида, САД, лансиран е Аполо 11. Пет дена подоцна Нил Армстронг стана првиот човек кој стапнал на површината на Месечината. И ден денес некои интересни работи поврзани со оваа мисија предизвикуваат чудење.

  Нема добра фотографија од Нил Армстронг од Месечината

  Армстронг е првиот човек кој чекорел по Месечината, но не постои негова добра фотографија која тоа го докажува. Онаа најпознатата која кружи по литературата и по интернетот, всушност го прикажува Баз Алдрин.

  “Не ми падна на памет да побарам од Баз да ме сними на Месечината. Како и да е, тој е секогаш многу пофотогеничен“, му рекол Армстронг на својот биограф Џејмс Р. Хансен.

  Во екипажот на Аполо 11 имало уште еден член

  Сите знаат дека по месечината чекореле Нил Армстронг и Баз Алдрин, но во вселенската мисија Аполо 11 бил вклучен уште еден член, Мајкл Колинс. Овој астронаут управувал со командниот модул од вселенското летало Аполо 11 и не се помрднал од орбитата околу Месечината. Иако не бил на површината на ова небеско тело, без него мисијата не би била возможна.

  Армстронг со себе понесол нешто важно

  Браќата Рајт се првите луѓе кои успеале да полетаат со авион. Тој важен момент во историјата на авијацијата се случил на 17-ти декември 1903-та година. Во нивна чест, Нил Армстронг со себе во вселената понесол дрвено парче од нивното летало Флајер, кое денес може да се види  во музејот Смитсониан во Вашингтон.

  Америка била спремна за неуспех

  До 1969-та година човечка нога не стапнала на површината Месечината. Иако во програмата Аполо 11 било вклучено 400.000 стручњаци од различни подрачја, сите тие биле спремни на евентуален неуспех на вселенската мисија. Американскиот претседател Ричард Никсон дури имал спремен говор за во случај астронаутите да не се вратат на Земјата.

  Луѓето не стапнале на Месечината

  Добар дел од светот не верува дека Нил Армстронг некогаш зачекорил на Месечината. Теоретичарите на завери тврдат дека Американците ја губеле вселенската битка со поранешниот Советски Сојуз (кој ги пратил првиот човек и првиот сателит во вселената) па решиле да го возвратат ударот. Го замолиле режисерот Стенли Кубрик кој го завршувал своето ремек дело “2001: Одисеја во вселената“, да го режира првото слетување на човекот на Месечината.

  Сомнежите дека слетувањето е лажирано ги подтикнала книгата на Бил Кејсинг од 1976-та година со наслов  We Never Went to the Moon: America’s Thirty Billion Dollar Swindle (Никогаш не отидовме на Месечината: Американската 30 милијарди долари вредна измама). Тој некое време работел во компанијата Рокетдин, која ги проектирала моторите за Сатурн 5, па тврдел дека Америка нема доволно развиена технологија за префрлање луѓе на Месечината.

  Иако никогаш не се потврдени неговите тврдења, и денес постојат многумина кои веруваат дека слетувањето било одработено во холивудско студио. Таквите неверници најчесто прашуваат зошто знамето на САД се виори во вакуум.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Локални избори 2021пред 53 минути

  Во избирачкиот список за Општина Гостивар вкупно 81.083 гласачи

  Локални избори 2021пред 4 часа

  Во Гостивар за гласање пријавени се 146 болни и немоќни, гласачи во карантин нема

  Вестипред 4 часа

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 4 часа

  Обвинителството бара притвор за гостиварец поради семејно насилство

  Македонијапред 6 часа

  Поради дупка длабока 10 метри затворен за сообраќај патот Дебар – Маврово

  Локални избори 2021пред 17 часа

  Завршен митинг на ДУИ: Ќе го вратиме Гостивар на вистинскиот пат

  Локални избори 2021пред 17 часа

  ДПА одржа завршен изборен митинг во Гостивар

  Гостиварпред 20 часа

  ОВР Гостивар лиши од слобода лице заради напад врз татко и син

  Гостиварпред 23 часа

  Ковид: Новозаразени 413, оздравени 309 – 28 годишно лице меѓу починатите

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Димовски: Ќе се залагам за максимални европски стандарди за слепите лица во Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  Уапсен гостиварец кој ги нападнал сопругата и ќерката

  Македонијапред 1 ден

  Врнежите добредојдени за земјоделството, од идната недела оптимални услови за дособирање на родот

  Што, како, каде?!пред 1 ден

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Вестипред 4 часа

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка злоупотребила положба и извадила над 500.000 денари од апарати

  Гостиварпред 2 недели

  Приведен сопственик на локал пред влезот на Гостивар, не се почитувале протоколите

  Технологијапред 2 недели

  Од 2024 година телефоните нема да се продаваат со полнач во кутијата

  Деца Родителипред 1 недела

  Когнитивен тренинг за деца во Гостивар и во Скопје со Слаѓана Анѓелкоска-доктор по психологија

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Гостиварпред 2 недели

  Ќе си платат 250 евра казна – во Гостивар фатени 4 лица кои возеле без дозвола

  Гостиварпред 2 недели

  Претрес во стан во Гостивар – најдени хероин, метадон…

  Локални избори 2021пред 2 недели

  ДУИ со прес пред ВМРО-ДПМНЕ: Го нарекоа Таравари неспособен, а сега им го нудат на своите гласачи

  Гостиварпред 2 недели

  Уапсен гостиварец баран со потерница за затворска казна

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

  Гостиварпред 5 дена

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Димовски: Мојата цел е Гостивар да биде град за достоинствен живот на сите

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 1 месец

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 4 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 5 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 12 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!