fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Заострени контроли во Гостивар – За три дена 108 казни за неносење маски

Објавено

на

Полицијата на гостиварското подрачје ги заостри контролите околу почитувањето на антиковид мерките во делот на задолжително носење на заштитна опрема на лицето.

Според податоците од Секторот за внатрешни работи во изминатите три дена (петок, сабота и недела) вкупно биле казнети 108 граѓани затоа што не носеле маски. Најголемиот број од прекршоците се утврдени во возила, каде се превезувале повеќе лица кои не се од исто семејство, а никој не носел маска.

Полицијата повторно апелира граѓаните да се придржуваат до мерките, за да се намали ризикот од ширење на коронавирусот. Предупредуваат да нема групирања и да се користи заштитна опрема на носот и устата.

Казните за неносење маска изнесуваат 20 евра, а доколку се плати на лице место тогаш сумата е 10 евра.

Засилени контроли на територијата на целата држава најави и Државниот пазарен инспекторат.

„Со оглед на трендот на зголемување на бројот на заболени од вирусот КОВИД-19, апелираме граѓаните, како и трговците, да ги почитуваат мерките за заштита од вирусот, со цел да се спречи негово ширење. Сите инспекциски служби се постојано на терен и ќе продолжат и во следниот период со интензивни контроли во делот на почитување на здравствените протоколи.“, соопштија од ДПИ.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 6 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!